راهنمای انتخاب بهترین راکت تنیس همراه قیمت انواع راکت تنیس


انتخاب یک راکت تنیس مناسب برای شما می‌تواند به دلیل تعداد راکت‌های موجود در بازار و ویژگی‌های مختلف انواع راکت‌ها کمی سخت و پیچیده باشد. در این مقاله شما را با ویژگی‌های فنی انواع راکت و نحوه‌ی انتخاب بهترین راکت‌های موجود در بازار آشنا می‌کنیم.

معیارهای اصلی انتخاب راکت تنیس

  • وزن راکت تنیس
  • اندازه‌ی سر
  • تعادل در راکت تنیس
  • قطر دسته‌ی راکت

وزن راکت تنیس

وزن راکت‌های تنیس بین (240- 310) گرم متفاوت است. راکت‌های سبک (240-265 گرم) امکان کنترل و مانور بهتر و بیشتری را برای بازیکن ارائه می‌دهند اما قدرت زیادی تولید نمی‌کنند. این راکت‌ها عموماً با هدف پیشرفت بازی نوجوانان با راکتی با اندازه کامل و یا بازیکنانی که به دنبال یک راکت سبک با حرکت راحت‌تر هستند تولید شده است. راکت‌هایی که وزن متوسط (270-295 گرم) دارد، ترکیبی از قدرت و کنترل را برای بازیکنان باشگاهی که می‌خواهند بازی خود را بهبود بخشند ایجاد کرده‌اند. راکت‌هایی که سنگین وزن (+300 گرم) هستند، به تولید قدرت بیشتر هنگام ضربه زدن در پشت توپ کمک می‌کنند و می‌توانند به حفظ کنترل در یک حرکت سریعتر کمک کنند. وزن راکت تنیس

اندازه سر در راکت تنیس

اندازه سر راکت تنیس به اندازه منطقه‌ی واقعی ضربه در قاب راکت تنیس اشاره دارد. 

اندازه سر راکت تنیس معمولاً به شرح زیر است: 

  • اندازه متوسط 85-96 اینچ مربع
  • اندازه میدپلاس 96-106 اینچ مربع
  • اندازه بزرگ 10-115 اینچ مربع 
  • اندازه فوق‌العاده بزرگ 116+ اینچ مربع

 اندازه بزرگتر سرراکت (بزرگ یا فوق العاده بزرگ) به شما امکان می‌دهد در هر ضربه به توپ قدرت بیشتری داشته باشید و همچنین یک نقطه ( sweet spot ie ) بزرگتر  خواهید داشت، یعنی منطقه‌ای روی رشته‌های تنیس که در آن حداکثر واکنش راکت را دریافت خواهید کرد. این راکت‌های تنیس معمولاً برای مبتدیان مناسب‌تر هستند. بازیکنان با تجربه‌تر و تنیس بازان حرفه‌ای با قدرت، دقت و مهارت بیشتر معمولاً راکت‌هایی با اندازه سر کوچکتر یعنی سایز متوسط یا میدپلاس انتخاب می‌کنند.

اندازه سر در راکت تنیس

 

تعادل در راکت تنیس

اگر بازیکن تازه‌کاری هستید و تجربه‌ی زیادی در این بازی ندارید، احتمالاً باید برای خود راکت تنیسی با قدرت بیشتر یا راکت سنگین سر تهیه کنید، زیرا این احتمال وجود دارد که ضربات دست کوتاه‌تر و قدرت کمتری داشته باشید. چرخش دست شما به تنهایی ممکن است قدرت کافی تولید نکند، بنابراین یک راکت قدرتمند می‌تواند به بهبود بازی شما کمک کند.

بازیکنان باتجربه‌تر تمایل دارند راکت‌های کنترلی را انتخاب کنند که دارای سر سبک باشد یا وزن آنها به طور مساوی توزیع شود. از آنجا که این راکت‌ها وزن بیشتری در دسته دارند، می‌توانند شوک بیشتری نسبت به یک راکت سبک تر جذب کنند و بنابراین برای نیرو وارد کردن به توپ به قدرت دست بازیکن وابسته هستند.

راکت‌های دارای سر سبک برای چرخش، مانور و کنترل قدرت و بازی خالص بسیار عالی هستند، و این همان چیزی است که یک بازیکن باتجربه‌تر از راکت تنیس خود انتظار دارد و به دنبال آن است.

تعادل در راکت تنیس

 

اندازه GRIP (قطر دسته‌ی راکت)

اندازه‌های راکت تنیس موجود در بازار در زیر نشان داده شده است. اندازه و سایزهای دسته‌های راکت را معمولا با هر دو سایز، اندازه‌های آمریکا و اندازه‌های انگلستان به شرح زیر نشان می‌دهند. در این سایزبندی اندازه 1 کوچکترین و اندازه 5 بزرگترین است

4 1/8" = 1
 
4 1/4" = 2
 
4 3/8" = 3
 
4 1/2" = 4
 
4 5/8" = 5

بیشتر نوجوانانی که از راکت‌های تنیس با اندازه کامل استفاده می‌کنند، سایز 1 را انتخاب می‌کنند، خانم‌ها برای گرفتن راکت بیشتر بین سایز 2 یا 3 تصمیم می‌گیرند و اکثر آقایان بین اندازه‌های 3 یا 4 اندازه‌ی مناسب را انتخاب می‌کنند.

راکت تنیس ویلسون مدل BLX

راکت تنیس ویلسون مدل BLX

اطلاعات بیشتر و خرید


راکت تنیس ویش مدل PRO-Fusiontec

راکت تنیس ویش مدل PRO-Fusiontec

اطلاعات بیشتر و خرید

راکت تنیس ساحلی دانلوپ مدل Biomimetic Fiber

راکت تنیس ساحلی دانلوپ مدل Biomimetic Fiber

اطلاعات بیشتر و خرید


راکت تنیس بابولات مدل Pure Driue Zylon Matrix

راکت تنیس بابولات مدل Pure Driue Zylon Matrix

اطلاعات بیشتر و خرید


راکت تنیس هد مدل Liquidmetal

راکت تنیس هد مدل Liquidmetal

اطلاعات بیشتر و خرید

دقت کنید که:

برای بررسی اینکه آیا اندازه گریپ صحیح است یا خیر، فقط  کافیست بتوانید دسته راکت را بین انگشتان و کف دست خود قرار دهید ( همان‌گونه که در حالت عادی برای بازی کردن دسته را نگه می‌دارید). اگر انگشت سبابه دست دیگرتان به راحتی بین دستتان قرار گرفت، اندازه گریپ راکتتان برای شما مناسب است. در این مقاله سعی کردیم  گزیده‌ایی از بهترین و استانداردترین راکت‌های تنیس را به شما معرفی می کنیم. امیدواریم بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.