یکی از مهمترین سنین رشد که تاثیر آن تا آخرین مرحله‌ی زندگی با ماست، دوران کودکی است. اگر می‌خواهید کودک دلبندتان فردی قوی، سرزنده و با توانایی ارتباط بالا تربیت شود از مهم‌ترین نیاز او یعنی بازی غافل نشوید. بازی و اسباب‌بازی کودک را با دنیای بیرون آشنا می‎کند. گویی اولین قدم برای برای ارتباط با دنیایی است که برای کودک ناشناخته و پر راز است. انتخاب و خرید اسباب بازی در نگاه اول ساده به نظر می‌اید. اما فاکتورهایی بسیار مهم دارد که نباید نادیده گرفته شوند. چرا که در شکل دادن به تمایلات و شخصیت فردای کودک نقش بسزایی دارند و بسیار تاثیر‌گذار هستند. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید مناسب‌ترین نوع اسباب‌بازی را برای کودک خود انتخاب کنید. در ابتدا بهتر است که با انواع اسباب‌بازی برای سنین مختلف آشنا شوید.

انواع اسباب‌بازی

  1. جسمی  physical
  2. تقلیدی imitative
  3. ساختنی constructive
  4. خلاق imitative

طبقه‌بندی اسباب‌بازی برای سنین مختلف

اسباب‌بازی نوزاد تا 6 ماهه

کودک در این سن به اشیاء خوش‌رنگ، محرک و صدادار واکنش نشان می‌دهد. بدیهی است که اشیاء صدادار و آویز‌های گهواره و جغحغه‌ها برای او جالب هستند.

 اسباب‌بازی برای کودکان 7 تا 12 ماهه

کودک در این سن از نظر توانایی‌های ذهنی به بازی‌هایی که مفهوم پر یا خالی کردن، پیدا و پنهان کردن اشیاء باشد علاقه نشان می‌دهند. او با چشم‌هایش حرکت‌های رفت و برگشت اسباب‌بازی‌های چرخ‌دار را دنبال می‌کند و شگفت‌زده می‌شود. داخل وان حمام چند اسباب‌بازی شناور قرار دهید و ببینید حمام کردن برایش تا چه جد لذت‌بخش می‌شود.

اسباب‌بازی کودکان 12 تا 18 ماهه

این سن، سن طلایی افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان است. کودک شما از بازی‌هایی که توانایی دست‌هایش را لازم دارد لذت می‌برد. مانند خمیر‌ها، خانه‌سازی‌ها و توپ‌های نرم.... هم‌چنین درک او از حس شنوایی بیشتر شده پس کتاب‌داستان‌هایی با شعر‌های آهنگ دار را برایش نجوا کنید. از لوازم نقاشی و جعبه‌های موزیکال غافل نشوید زیرا دنیایی از شادی را به کودک هدیه می‌دهند.

اسباب‌بازی کودکان 2 تا3/5 ساله

کودک کنجکاو و نوپای شما در حال یادگیری و ثبت محیط اطرافش است. بنابراین اسباب‌بازی‌هایی در اختیارش قرار دهید که فعالیت‌های مختلف را امتحان کند. مانند خانه‌سازی‌ها، اسباب‌بازی‌های حمل‌ونقل، کتاب‌های تصویری، آبرنگ و خمیر‌های بازی....

اسباب‌بازی کودکان 3/5 تا 5 سال

در این سن والدین باید به بازی‌هایی روی بیاورند که باعث برانگیختن حس هوشیاری در کودکشان شود. از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که رنگ‌ها، اشکال واعداد را بشناسند. اسباب‌بازی‌های واقعی‌تر مانند ماشین پلیس و آمبولانس و عروسک‌هایی با ظاهرهای مختلف. هم‌چنین مداد رنگی او را آماده‌ی ورود به مهد می‌کند.

اسباب‌بازی کودکان 5 تا 7 سال

کودک در این سن ذهنی آماده برای یادگیری دارد و سوالات زیادی درباره‌ی محیط اطرافش می‌پرسد. قطعا نمونه‌های کوچک از دستگاه‌های بزرگسالان  مانند چرخ‌خیاطی، دوربین عکاسی، قطار و.....کتاب‌های علمی مصور که به سوالات او پاسخ دهند. هم‌چنین کاردستی و بازی‌های فکری و جمع شمارش‌های ساده او را آماده‌ی ورود به مدرسه می‌کند.

پیشنهاد ما برای انتخاب چند نوع کاربردی اسباب‌بازی را در زیر ببینید

جغجغه هولی تویز مدل 306

جغجغه هولی تویز مدل 306

اطلاعات بیشتر و خرید

مناسب برای گروه سنی 0 تا 12 ماه از برند معروف هولی‌تویز. دارای داندان‌گیر سبک و ازجنس پلاستیک کاملا مناسب نوزادان می‌باشد.دارای چراغ دو رنگ که در سرگرم کردن کودک نقش مهمی دارد.

دندان‌گیر و جغجغه مدل TOYS WORD

دندان‌گیر و جغجغه مدل TOYS WORD

اطلاعات بیشتر و خرید

 این جغجغه دارای مایع خنک کننده‌ی لثه می‌باشد و همچنین قابلیت استریل شدن را دارد. به واسطه‌ی رنگ‌های زیبایی که در آن به‌کار رفته بهبود دهنده‌ی تشخیص رنگ اشیا برای کودک است. هم‌چنین جنس پلاستیک آن فاقد BPA است. و نکته‌‌ی بارز دیگر این‌که می‌تواند به تقویت حس لامسه در کودک کمک کند.

تشک بازی طرح لی‌لی

اطلاعات بیشتر و خرید

تشک بازی مادرکر

تشک بازی مادرکر

اطلاعات بیشتر و خرید

ماشین کنترلی مدلCLASSIC CAR2

ماشین کنترلی مدلCLASSIC CAR2

اطلاعات بیشتر و خرید

قطار اسباب‌بازی

قطار اسباب‌بازی

اطلاعات بیشتر و خرید

بازی ساختنی بلوک‌های خانه سازی

 بازی ساختنی بلوک‌های خانه سازی


اطلاعات بیشتر و خرید


ست بازی آشپزخانه‌ی پوپک

ست بازی آشپزخانه‌ی پوپک

اطلاعات بیشتر و خرید

استخر بادی اینتکس

استخر بادی اینتکس


اطلاعات بیشتر و خرید


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)