مادران جوان اغلب با بی‌خوابی و گریه‌ی شدید نوزاد در شب بیدار می‌شوند. اما علت گریه چیست؟

گرسنگی، مریضی.... یکی از عوامل بی‌خوابی و بی‌تابی در نوزادان می‌تواند رفلاکس معده در نوزادان شیرخوار باشد.

نشانه‌های اصلی رفلاکس در نوزادان:

  • سرفه و آبریزش بینی بخصوص در هنگام خواب
  • گریه و بی‌تابی کودک پس از شیر خوردن
  • بیداری شبانه‌ی کودک
  • حمله‌های متعدد سکسه و آروغ‎‌‌‌‌‌‌‌های مرطوب
  • وزن نگرفتن کودک 
  • پیچ و تاب خوردن در هنگام تغذیه

بسیاری از مادران با علائمی هم‌چون گرفتگی بینی، حس سرما خوردگی دائمی، در نوزادان مواجه می‌شوند. سرفه‌های نوزاد به همراه حس کشیدگی در صورت نوزاد می‌باشد. نوزاد ممکن است به صورت پی‌در‌پی عطسه کند و این عامل خروج شیر از بینی او می‌باشد. همانطور که گفته شد این علائم همانند سرماخوردگی در نوزاد بروز می‌کنند و شما خس‌خس سینه در هنگام شیر خوردن را در نوزاد مشاهده می‌کنید. به همین دلیل ممکن است این علائم با سرخک اشتباه گرفته شوند و بچه تحت درمان دارویی برای بیماری سرخک قرار گیرد. نوزادان با این بیماری اغلب با دهان باز تنفس می‌کنند (بخصوص در هنگام خواب) سکسکه‌های طولانی و پی‌درپی یکی دیگر از علائم قابل مشاهده در این نوزادان می‌باشد.

اگر شما دیر متوجه این بیماری شوید با بی‌تابی‌های شدید او مواجه می‌شوید و همین‌طور عدم کنترل این بیماری منجر به صدمات در حنجره و نای توسط اسید برگشت داده شده از معده می‌شود. در این کودکان خس‌خس گلو دائمی می‌شود و همچنین این بیماری یکی از عوامل عفونت ریه‌ها و سینه پهلو در کودکان است. در موارد خاصی رفلاکس در اثر آلرژی و ناسازگاری غذایی پیش می‌آید.

نشانه‌های اصلی رفلاکس در نوزادان

در صورت بروز این علائم بهتر است که برنامه‌ی غذایی کودک را به میزان کمتر در دفعات بیشترتغییر دهید. اگر بعد از خوردن شیر بلافاصله استفراغ کرد دوباره به او شیر ندهید و تا نوبت بعدی برای شیر دادن دوباره صبر کنید. توصیه می‌شود بعد از تغذیه کودک را سی دقیقه به حالت ایستاده نگه دارید، سعی کنید بچه کمتر از قبل روی شکم بماند.

معرفی بهترین تخت خواب کنار مادر و گهواره‌ی نوزاد

برای جلوگیری از برگشت غذا به ریه‌ی کودک که عوارض جبران ناپذیری دارد به توصیه ی پزشک می‌توانید از تشک‌های ضد رفلکس معده استفاده کنید. در زیر با چند نمونه ی کاربردی از این نوع تشک آشنا می‌شویم.

معرفی بهترین نوع تشک آنتی رفلاکس

تشک آنتی‌رفلاکس نی‌نی سا 12degeer

تشک آنتی‌رفلاکس نی‌نی سا 12degeer

اطلاعات بیشتر و خرید

یکی از بهترین برندهای تولید تشک آنتی‌رفلاکس برند نی نی سا است. ابعاد این تشک 15*51*63 می‌باشد.مناسب برای کودک از بدو تولد تا 6 ماهگی. همچنین می‌توان از قسمت پاینی تشک برای کودکان 6 تا 24 ماه استفاده کرد. جنس لایه‌ی بیرونی این تشک از کتان(پنبه) می‌باشد . 2 بند مهار دارد. همپچنین برای محافطت از نوزاد دارای 2 بالشتک غلت‌گیر است. این تشک کاملا در بهبود عوارض ناشی از رفلاکس معده در کودکان موثر است و به علت دارا بودن بالشتک‌ها از غلت خوردن نوزاد جلوگیری می‌کند و شما می‌توانید نوزاد را به پهلو بخوابانید. رویه‌ی این تشک قابل شستشو است و قابلیت ثابت ماندن روی تخت نوزاد را نیز دارد. ایت تشک با یک ساک دستی به شما ارائه می‌شود برای حمل راحت‌تر و سریع‌تر.

تشک آنتی رفلاکس نوزادی دی روحه مدل Pillow

تشک آنتی رفلاکس نوزادی دی روحه مدل Pillow


اطلاعات بیشتر و خرید

ابعاد این تشک 12*40*70 سانتی‌متر است و وزن آن 740 گرم است. روکش این تشک از جنس کتان است. داخل این تشک با فوم نرم پر شده است. همچنین دارای دو اسفنج غلطت گیر کودک از جنس اسفنج می‌باشد. این تشک علاوه بر راحتی و کاهش بی‌قراری در نوزادان، اثر قابل توجهی در بهبود و کاهش عوارض رفلاکس معده در نوزادان دارد. از این تشک بعنوان بالش شیردهی در ماه‌های اول تولد نوزاد استفاده کرد. در پک این تشک یک ساک دستی به منظور حمل و نقل راحت‌تر این محصول وجود دارد. این محصول را می‌توانید تا 24 ماهگی کودک استفاده کنید.

تشک آنتی رفلاکس کودک ایسیز کد 5656

تشک آنتی رفلاکس کودک ایسیز کد 5656


اطلاعات بیشتر و خرید

این تشک با ابعاد 65*41*12 مناسب برای نوزادان تا 9 ماهگی می‌باشد. وزن آن 280گرم است و دارای یک لایه نفوذ ناپذیر مایعات است. 

تشک آنتی‎‌رفلاکس نی‌نی سا 20degree

تشک آنتی‎‌رفلاکس نی‌نی سا 20degree

اطلاعات بیشتر و خرید

این تشک شیب‌دار با ابعاد 25*50*72 سانتی متر و وزن 2100 گرم می‌باشد. دارای نوار محافظ، بالش لوله‌ایی و کاور تشک می‌باشد. بوسیله‌ی نوار محافظ کودک روی تشک ثابت نگه داشته می‌شود. و به وسیله‌ی باله‌های محافظ که در سه ناحیه‌ی تشک دوخته شده‌اند، می‌توان وزن نوزاد را تا 10 کیلوگرم تحمل کند. با جابه‌جایی نوار محافظ می‌توانید از این تشک تا 2 سالگی کودک استفاده کنید.

تشک آنتی‌رفلاکس دی‌روحه مدل12D

تشک آنتی‌رفلاکس دی‌روحه مدل12D

اطلاعات بیشتر و خرید


ابعاد این تشک 13*40*66 می‌باشد. این تشک دارای  بالشتک غلت‌گیر و قابل تنظیم می‌باشد، که امکان به پهلو خواباندن نوزاد را فراهم می‌کند. کلیه‌ی روکش‌های این تشک قابلیت تعویض و جداسازی و شستشو را دارند. مناسب برای کودکان 6 تا 24 ماهه می‌باشد. و نکته‌ی بارز و اصلی در این تشک استفاده از متریال مناسب و استاندارد برای کودکان می‌باشد.

تشک آنتی رفلاکس نوزادی مازرون فوم مدل دایانا

تشک آنتی رفلاکس نوزادی مازرون فوم مدل دایانا

اطلاعات بیشتر و خرید

ابعاد این تشک 53x38x13 سانتی‌متر می‌باشد. و ضخامت آن 8 سانتی متر است. شما می‌توانید از دو روی این تشک اشتفاده کنید. البته پارچه این تشک ضدآب نمی‌باشد و داخل آن با فوم پر شده است.

تشک غلت‌گیر آنتی رفلاکس مدل 833

تشک غلت‌گیر آنتی رفلاکس مدل 833

اطلاعات بیشتر و خرید

ابعاد این تشک 9*39*65 و وزن آن 300 گرم می‌باشد. بیشترین ارتفاع این تشک 9 سانتی‌متر و کم‌ترین ارتفاع آن 3 سانتی‌متر می‌باشد. دارای دو پد محافظ می‌باشد با قابلیت جدا سازی و همچنین جنس روکش این تشک از نخ می‌باشد.

در پایان: اگر ریزش آب دهان در  کودک مشاهده شد یا لرزش در پشت قفسه‌ی سینه او در هنگام شیر خوردن که اغلب از آن اشتباها بعنوان برونشیت یا آسم تعبیر می‌شود (اگر چه این بیماری به درستی درمان نشود به صورت آسم مزمن در کودک باقی می‌ماند) ممکن است کودک شما دچار بیماری رفلاکس معده شده باشد.


معرفی بهترین سرویس خواب نوزاد


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)