کمپینگ در حال حاضر فعالیتی است که بیشتر افراد بویژه در طول تابستان آن را انجام می‌دهند. برای جالب‌تر شدن این تجربه استفاده از ابزارهای مناسب ضروری است. کیسه خواب یکی از ضروریات در هر سفر کوهنوردی و کمپینگی می‌باشد. بنابراین در این مقاله شما را با انواع کیسه خواب و ضرورت استفاده از آنها آشنا می‌کنیم، و همچنین به معرفی بهترین و مناسبترین کیسه خوابهای موجود در بازار می‌پردازیم. 

 انواع کیسه خواب

کیسه خواب‌ها در سه گروه اصلی قرار می‌گیرند: 

 • کیسه خواب‌های تابستانه 
 • کیسه خواب‌های سه فصل 
 • کیسه خواب‌های زمستانه

کیسه خواب تابستانه 

کیسه خواب تابستانه

کیسه خواب‎های تابستانی برای دمای حدود 30 درجه فارنهایت (منفی یک درجه سانتی‌گراد) و بالاتر مناسب هستند. آنها سبک هستند (بدلیل عایق‌بندی کمتر، وزن کمتری دارند) و اندازه آنها، بسیار کوچک (اغلب به اندازه یک طالبی کوچک) بسته‌بندی می‌شوند. اکثر کیسه خواب‌های تابستانی زیپ‌های تمام قد دارند تا در زمان خنک شدن هوا در شب‌ها، آنها را برای تهویه کاملاً باز کنید (یا به عنوان لحاف از آنها استفاده کنید). بیشتر کیسه خواب‌های تابستانی کیسه‌های ساده و بدون صدا و غژغژ هستند.

کیسه خواب‌های مخصوص سه فصل

کیسه خواب های مخصوص سه فصل

این کیسه خواب‌ها برای دمای حدود 20 درجه فارنهایت (منفی هفت درجه سانتی‌گراد) و بالاتر ایده‌آل هستند. برای مسافرت‌های بهاره و پاییزه و همچنین تابستان‌ها که دمای هوا در شب‌ها و در مناطق مرتفع به زیر نقطه انجماد می‌رسد این کیسه خواب‌ها گزینه مناسبی هستند. کیسه‌های خواب سه فصل مرغوب، ویژگی‌های بیشتری برای مقابله با دمای سردتر دارند ویژگی‌هایی مثل کلاه‌های قابل تنظیم، یقه اضافه و پوشش‌های اضافه برای زیپ ، که در زمان نیاز بسیار کارآمد هستند. 

کیسه خواب زمستانی

کیسه خواب زمستانی

این کیسه خواب‌ها شکلی شبیه به پیله‌های پف‌دار دارند و برای دماهای حدود 20 درجه فارنهایت (هفت درجه سانتی گراد) و پایین مناسب هستند، این کیسه‌ها دارای تمام ویژگی‌های یک کیسه سه فصل (کلاه قابل تنظیم، یقه های اضافه ، رویه اضافه برای زیپ) هستند، اما موادی که برای عایق‌بندی در آنها استفاده شده بیشتر است. کیسه‌های زمستانی در زمان بسته بندی حجیم‌تر هستند، بنابراین شما نیاز به کوله‌پشتی دارید که قابلیت فشرده سازی بیشتری دارد تا برای حمل کیسه خواب مشکلی نداشته باشید.

راهنمای خرید کوله پشتی 

درجه‌بندی دما در کیسه خواب‌ها

درجه بندی دما در کیسه خواب‌ها

همه کیسه‌های خواب دارای درجه‌بندی دما هستند، که این نشانگر، نشان دهنده کمترین درجه دمایی است که این کیسه خواب‌ها برای کنترل آن طراحی شده‌اند. تاکنون هیچ روش استاندارد و جهانی برای تعیین درجه‌بندی دمای کیسه‌های خواب تعیین نشده و این به آن معنی ست که تولید کنندگان ادعاهای خودشون، در مورد درجه‌بندی دمای کیسه خواب‌ها را اعلام می‌کنند. در بیشتر موارد، این ادعاها درست هستند، اما در بعضی موارد هم، درجه‌بندی دما خوش بینانه است.

یک سیستم جدید رتبه بندی استاندارد به نام EN 13537 به صورت گسترده در اروپا پذیرفته شده است. بعضی از سازندگان کیسه‌های خواب در ایالات متحده هم این سیستم را پذیرفته‌اند. این سیستم کیسه‌های خواب را در رتبه‌بندی‌های مختلفی قرار می‌دهد:

• حد بالایی= بالاترین درجه دمای هوا که به طور متوسط یک مرد می‌تواند در کیسه خواب، راحت استراحت کند.

• راحتی= پایین‌ترین درجه دمای هوا که در آن یک زن متوسط می‌تواند به راحتی استراحت کند.

• حد پایین= پایین‌ترین دما که در آن یک مرد به طور متوسط می‌تواند راحت استراحت کند.

این رتبه بندی‌ها پس از مجموعه‌ای از تست‌های استاندارد و با استفاده از یک مانکن حساس به گرما انجام شده است.

اما تا زمانی که یک استاندارد جهانی اتخاذ شود، باید ازدرجه‌بندی موجود روی کیسه‌های خواب استفاده کنید و سپس با توجه به دمای مورد نیاز خود کیسه خواب را انتخاب کنید. اگر می‌دانید که گرمایی یا سرمایی هستید ویا ممکن است اندازه کیسه برای شما کوچک باشد، مقادیر را به صورت نسبی در نظر بگیرید.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

معیارهای مهم در انتخاب کیسه خواب

 • نوع عایق‌بندی در کیسه‌خواب
 • انتخاب پارچه‌ی کیسه‌خواب
 • شکل فیزیکی کیسه‌خواب
 • اندازه‌ی فضای داخلی کیسه‌خواب

نوع عایق بندی کیسه خواب

یکی از اولین تصمیماتی که با آن روبرو می‌شوید این است که می‌خواهید نوع الیاف کیسه خواب شما از جنس کرک یا پَر باشد یا از جنس الیاف مصنوعی ؟ در ادامه، تفاوت‌ها و نقاط مثبت و منفی هر 2 را بیان می کنیم:

 عایق‌های جنس کرک یا پَر

 عایق‌های جنس کرک یا پَر، سبک‌ترین و کارآمدترین عایق‌هایی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این نوع از کیسه خواب‌ها قابلیت فشرده سازی بالایی دارند (حتی سایزهای بزرگ هم قابل حمل با کوله پشتی هستند)، به دلیل قدرت این عایق‌ها، عمر آنها نسبت به عایق‌های مصنوعی طولانی‌تر است. عایق‌های جنس پَر، به طور کلی گران تر از عایق‌های مصنوعی هستند، اما گران بودن آنها به قدرت فشرده شدن پَر هم بستگی دارد، و این روشی برای ارزیابی کیفیت عایق‌های جنس پَر است. واحد فشرده‌سازی پَر در هر اینچ مکعب از کیسه، حدودا مقداری بین 600 تا 900 متغیر است.از آنجایی که با جذب رطوبت قدرت عایق پر خیلی کمتر می‌شود و با خیس شدن کیسه خواب نیاز به زمان زیادی برای خشک شدن دوباره کیسه خواب است  بنابراین این کیسه‌ها برای مسافرت، کوهنوردی، طبیعت‌گردی با دوچرخه در مناطقی با رطوبت معمولی یا کم مناسب هستند.

عایق هایی از جنس الیاف مصنوعی 

انواع مختلفی از عایق‌های مصنوعی وجود دارد، اما به طور کلی این ماده یک ماده پلی استر کرکی است که آب را جذب نمی‌کند و برای سفرهایی که ممکن است با آب و هوای مرطوب روبرو شوید بهترین انتخاب است. اگرچه کیسه‌های خواب ازجنس الیاف مصنوعی، به طور معمول حجیم‌تر و سنگین‌تر هستند، اما قیمت آنها بسیار ارزان‌تر است. به طور کلی این کیسه خواب‌ها برای مناطقی که رطوبت بالا و دمای خیلی پایینی ندارند مناسب است. همینطور اگر از کیسه خواب در دفعات زیاد استفاده می‌کنید و به همین دلیل بیشتر نیاز به شستن آنها دارید استفاده از کیسه خواب‌هایی با الیاف مصنوعی برای شما مناسب تر است.

انتخاب پارچه مناسب برای کیسه خواب

انتخاب پارچه مناسب برای کیسه‌خواب فقط به تصمیم شما برمی‌گردد: این چند سوال که آیا به یک کیسه‌خواب ضدآب نیاز دارید یا نه؟ آیا واقعا به وسیله محافظتی احتیاج دارید و اینکه در چه منطقه و با چه جور شرایط آب و هوایی سفر می‌کنید، همه و همه به شما در انتخاب درست کمک می‌کنند .

یک کیسه خواب ضد آب باید پارچه ضد آب / همراه با قابلیت تنفس داشته باشد(دقیقاً شبیه به کاپشن بارانی). اگر پارچه قابل تنفس نباشد، اگرچه کیسه‌خواب شما را از باران حفظ می‌کند، اما در زمان کوتاهی عرق بسیار زیادی خواهید کرد. کیسه خواب‌های ضدآب هم به نوار درز نیاز دارند، تا آب از داخل سوراخ‌های آن عبور نکند.

شکل فیزیکی کیسه خواب

شکل فیزیکی کیسه خواب

کیسه‌های خواب در برش‌ها و شکل‌های مختلفی طراحی شده‌اند تا پاسخگوی سلیقه تمام عاشقان طبیعت‌گردی و کمپ کردن باشد .اما به طور کلی کیسه خواب ها به سه دسته مومیایی،مستطیلی ونیمه مستطیلی هستند.

کیسه خواب مومیایی شکل

درطراحی این کیسه خواب‌ها یک برش مخروطی شکل درقسمت پاها وجود دارد که باعث می‌شود فضای کمتری برای پاها نسبت به قسمت بالای بدن وجود داشته باشد. این طراحی بیشترین بازدهی حرارتی را برای کیسه‌های خواب مومیایی ایجاد می کند. با توجه به این موضوع که کار اصلی کیسه‌خواب حفظ گرمای بدن شما است، باکوچکتر شدن فضای داخلی این کیسه خواب‌ها، دمای داخلی آنها بهتر حفظ می‌شود واین یک مزیت بزرگ برای این نوع کیسه خواب‌ها است. اگرچه بیشتر کیسه خواب‌های مدل مومیایی فضای زیادی برای شانه‌ها و نیم تنه بالایی دارند، اما برای بعضی از افراد، به دلیل عرض کم کیسه در قسمت پایین تنه و نداشتن فضای کافی برای جابجایی، سایر برش‌ها راحت‌تر هستند. مزیت دیگر کیسه‌های مومیایی این است که به دلیل استفاده از مواد وعایق کمتر، این کیسه خواب‌ها وزن کمتری دارند و فضای کمتری را برای بسته بندی اشغال می‌کنند.

 کیسه خواب مستطیلی

 شکل برش این کیسه خواب‌ها به شکل مستطیل است ودر ناحیه پا کاهش عرضی وجود ندارد و این موضوع باعث می‌شود که کار آمدی حرارت برای این کیسه خواب‌ها کم‌ترباشد، اما فضای بیشتر و راحت‌تری را در هنگام خواب به همراه خواهند داشت. این برش از کیسه خواب‌ها برای کمپ‌های حیاط خلوت و خوابگاه‌های زیرزمینی مناسب هستند.

کیسه خواب های نیمه مستطیلی

این کیسه خواب‌ها فضایی بین کیسه خواب‌های مومیایی و مستطیلی دارند، و گزینه مناسبی برای کسانی هستند که می‌خواهند کیسه‌ خواب‌شان آزادی و راحتی بیشتری نسبت به کیسه‌های مومیایی وحفظ گرمای بیشتری نسبت به کیسه‌های مستطیلی داشته باشد. این کیسه‌ها بزرگترو سنگین‌تر ازمدل‌های مومیایی شکل هستند اما در عوض راحتی بیشتری برای شما فراهم می‌کنند.

اندازه فضای داخلی کیسه خواب راچک کنید

این یک کیسه خواب است، ونباید شبیه یک محفظه بسته بندی کوچک، غیرقابل تحمل باشد. در اینجا به چند نکته اشاره میکنیم تا شما با اطمینان کیسه خوابی را انتخاب کنید که بهترین خواب شبانه را برای شما ایجاد کند.

1. قبل از خرید کیسه خواب، آن را امتحان کنید.

 تا جایی که می‌توانید در زمان خرید کیسه خواب لباس‌هایی با لایه‌های مناسب بپوشید، و بعد کیسه خواب را امتحان کنید، تا ایده‌کلی از تناسب کیسه خواب با سایز بدن خود داشته باشید.

2. لوازم خواب را با هم امتحان کنید

اگرکیسه خواب دارای آستین یا تسمه مخصوص خواب است، آن را در فروشگاه سفت کنید زیرا لوازم جانبی حجم داخلی کیسه خواب را کاهش می‌دهند و در نهایت بر تناسب آن تأثیر می‌گذارند.

 3. قسمت های مربوط به بستن کیسه خواب را بررسی کنید.

 زیپ‌های کیسه خواب را بالا و پایین بکشید و آنها را چندین بار امتحان کنید. کلاه کیسه خواب را ببندید و یقه اضافه را چک کنید. برای راحتی بیشتر حتما وجود هرگونه زائده که باعث خراشیده شدن سر و صورت می‌شود را چک کنید تا در زمان استفاده خراشی به سر وصورت شما وارد نشود.

4-داخل کیسه خواب دور بچرخید

اگر طرفدار کمپ‌زدن درهوای سرد هستید، از یک کیسه خواب مناسب‌تر استفاده کنید. اگر کسی هستید که در خواب دست و پا می‌زنید یا عادت به خوابیدن به پهلو دارید، مطمئن باشید که می توانید بدن خود را به راحتی در کیسه خواب بچرخانید.

معرفی بهترین نمونه‌های کیسه خواب در بازار:

کیسه خواب مدل KANTAL

کیسه خواب مدل KANTAL

اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش الیاف
 • مقام در برابر آب( ضدآب)
 • مناسب برای یک نفر
 • مناسب تا دمای منفی 12 درجه
 • وزن 1500گرم

کیسه خواب گرانیت اکوییپمنت


کیسه خواب گرانیت اکوییپمنت


اطلاعات بیشتر و خرید


 • نوع پوشش الیاف
 • ظرفیت مناسب برای 2 نفر
 • مقاوم در برابر آب
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده 10 درجه سانتی‌گراد
 • وزن 2600 گرم

کیسه خواب تتیس

کیسه خواب تتیس


اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش الیاف
 • مقاوم در برابر آب
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده 5 درجه سانتی‌گراد
 • جنس داخلی پلی‌استر
 • وزن 1350گرم

کیسه خواب لافوما مدل Yukon 5 Degree LD

کیسه خواب لافوما مدل Yukon 5 Degree LD


اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش یک نفره
 • مقاوم در برابر آب 
 • حداقل دما برای استفاده 9 درجه‌ی سانتی‌گراد
 • وزن 1260گرم

کیسه خواب های راک مدل DC-13205M


کیسه خواب های راک مدل DC-13205M

اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش پر
 • مقاوم در برابر آب
 • وزن 1350 گرم
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده -15 درجه سانتی‌گراد
 • آستر داخلی پلی‌استر نرم
 • دارای برش 3 بعدی

کیسه خواب نیچرهایک مدل CW300 Mummy

کیسه خواب نیچرهایک مدل CW300 Mummy

اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش پر
 • جنس داخلی نایلون
 • مقاوم در برابر آب
 • حداقل دمای مناسب صفر درجه‌ی سانتی‌گراد
 • وزن 630گرم

کیسه خواب میلت مدل 7Summits

کیسه خواب میلت مدل 7Summits

اطلاعات بیشتر و خرید


 • نوع پوشش پر
 • وزن 1383گرم 
 • مقاوم در برابر آب 
 • دمای مناسب برای استفاده -4 درجه سانتی‌گراد
 • پوشش خارجی: ضدآب، ضدسرما، ضد باد
 • دارای نقاط دافع رطوبت
 • عایق‌بندی کامل

کیسه خواب سی تو سامیت مدل Talus I

کیسه خواب سی تو سامیت مدل Talus Iاطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش پر
 • جنس داخلی پلی‌استر
 • وزن 880گرم
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده -5 درجه سانتی‌گراد
 • مناسب برای افراد با قد 183

کیسه خواب نیچرهایک مدل Mountain Path Mummy Down UL800

کیسه خواب نیچرهایک مدل Mountain Path Mummy Down UL800


اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش پر
 • وزن 1460گرم
 • جنس داخلی نایلون
 • مقاوم در برابر آب 
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده -10درجه سانتی‌گراد

کیسه خواب کلمن مدل Palmetto

کیسه خواب کلمن مدل Palmetto


اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش الیاف
 • جنس رویه‌ی داخلی پلی‌استر
 • وزن 1360گرم
 • حداقل دمای مناسب برای استفاده -1 درجه سانتی‌گراد
 • مناسب برای فصل بهار، تابستان و پاییز

کیسه خواب فرینو مدل LIGHTEC 750

کیسه خواب فرینو مدل LIGHTEC 750


اطلاعات بیشتر و خرید

 • نوع پوشش پر
 • جنس رویه‌ی داخلی پلی‌استر
 • وزن 750گرم
 • دمای مناسب برای استفاده -11 درجه سانتی‌گراد

مفاهیم مربوط به کیسه خواب

- کاور روی کیسه خواب پوشاننده و عایق کیسه خواب است و از آن محافظت می‌کند، باد را مسدود کرده و رطوبت را دفع می کند.

- کلاهبرای گرم نگه داشتن فرد در دمای بالا، بسیار با اهمیت است. دقت کنید که کلاه کیسه خواب، طناب‌های محکم از جنس ولکرو( پارچه نایلونی) داشته باشد، تا با بستن آنها اجازه نفوذ هوا را بگیرید و کلاه را میزان کنید.

- مجرای عایق دهانه که به آن یقه آماده هم می‌گویند، گرما را به دام می‌اندازد و از خروج گرما جلوگیری می‌کند. برای کیسه‌هایی که برای درجه حرارت 20 درجه فارنهایت(منفی هفت درجه سانتی‌گراد )یا پایین‌تر طراحی شده‌اند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

- بعضی از کیسه های خواب به جای یقه آماده، یک لوله یوغ دارند، که یک لوله عایق U شکل است و آزادانه به دور گردن آویزان می شود تا یقه آماده را مسدود کند.

- در دیوارهای جانبی یا جداره کیسه خواب به دنبال فضای مناسب برای پاهای خود باشید تا پاهای شما مچاله نشوند و در داخل عایق به آنها فشار نیاید تا باعث ایجاد سرمازدگی شود. عایق کاری، برای هر کیسه خوابی حیاتی است. هر چه کیسه خواب بلندتر باشد، گرمتر خواهد بود.

- به دنبال یک زیپ راحت و روان با پارچه آسترسفت و محکم باشید تا از چسبیدن لایه‌ها جلوگیری کند. بعضی از کیسه‌های خواب دارای یک زیپ مرکزی هستند که وزن کیسه را کمتر کرده و به شما امکان می‌دهد تا بنشینید و کارهای خود را انجام دهید.

- محفظه عایق بندی شده‌ای در پشت زیپ‌ها قرار دارد تا از خروج هوا از طریق منافذ زیپ جلوگیری کند.

- بخش‌هایی به نام‌های موج‌گیر درکیسه‌هایی با عایق پؘر وجود دارند ،که مانع از تغییر شکل و جابجا شدن عایق می‌شوند.

- آستین یا تسمه‌های موجود در قسمت پایین کیسه خواب مانع از لغزیدن آن می‌شود. دریچه‌های پا که اغلب روی کیسه‌هایی با زیپ‌های کوتاهتر یافت می‌شوند و  تهویه را به حداکثر می‌رسانند.

بهترین روش شستن کیسه خواب

 این نکات را دنبال کنید تا بالاترین مراقبت را از کیسه خواب خود انجام دهید.

1.برچسب روی محصول را بخوانید یا در وب سایت شرکت به دنبال اطلاعات شستشوی آن باشید. در صورت عدم مغایرت، دستورالعمل‌های سازنده زیر را دنبال کنید.

2. در زمان شستشو تمام درزها وزیپ‌ها را ببندید. تمام زیپ‌ها و درزها را ببندید، سپس کیسه را داخل وسیله شستشو قرار دهید، تا تمامی لکه‌های روی قسمت داخلی کیسه، شسته شوند.

 3. از صابون مناسب استفاده کنید. برای کیسه‌هایی با عایق پَر یا کرک، از یک محصول تمیز کننده که روغن‌های اساسی را از آنها جدا نکند ، استفاده کنید. برای کیسه‌هایی با الیاف مصنوعی ، Extreme Cleaner Plus Granger را (که مناسب برای عایق کرک و پَر هم هست) استفاده کنید.

4- کیسه‌های خواب را درست بشویید. شستن کیسه خواب‌ها با استفاده از دو روش دستی و استفاده از ماشین شستشو انجام می‌شود. چرخش‌های ماشین‌لباسشویی در دور بالا می‌تواند باعث پاره شدن درزهای کیسه خواب شود. در روش شستشو با ماشین لباسشویی حتما شستشو با آب سرد و چرخش ملایم را انتخاب کنید. برای تمیز شدن نهایی حتما یک یا دو بار آبکشی اضافی را برای پاک کردن صابون و سایر مواد شوینده از کیسه خواب انجام دهید.

5- کیسه خواب شسته شده را با دقت بردارید. به دلیل سنگینی بیش از حد کیسه خواب، بهتر است در زمان خیس بودن زیر آن را بگیرید تا جذب آب بوسیله عایق و سنگینی آن باعث پاره شدن درزها نشود. کیسه را به صورت طولی آویزان کنید تا آب اضافی از آن بین برود.

6. کیسه‌های خواب را با دقت خشک کنید. کیسه مرطوب را در یک خشک کن بزرگ قرار دهید. دمای آن را روی حرارت کم قرار داده ومرتباً بررسی کنید. هر 30 دقیقه کیسه‌های کرک یا پَر را جدا کنید تا پرها از بین نروند. در خانه، کیسه خواب خود را برای چند روز تا نکنید و هنگامی که آن را جمع می‌کنید ، حتما از یک کیسه پنبه‌ای یا جای بالش بزرگ استفاده کنید، و آن را در کیسه نایلونی کوچک قرار ندهید.

 


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)