بهترین سه‌پایه‌های مورد استفاده در عکاسی

سه پایه یکی از اولین لوازمی است که همه علاقه دارند همراه با خرید یک دوربین جدید، خریداری کنند. اما صدها نوع سه پایه در بازار وجود دارد، که همه با ویژگی‌ها و قیمت‌های مختلفی هستند. چطور می‌توانید بهترین سه پایه را برای خود انتخاب کنید؟ این از سایت چی‌بگیر راهنمای خرید سه پایه دوربین است که 6 ویژگی مهم را که باید قبل از خرید سه پایه جدید در نظر بگیرید برایتان بازگو می‌کند.

5 نکته که قبل از خرید سه پایه عکاسی باید در نظر بگیرید:

1. ظرفیت

اولین ویژگی قابل بررسی هنگام تحقیق در مورد سه پایه، میزان بار یا حداکثر ظرفیت بار آن است. به عبارت دیگر، سه پایه چقدر توانایی تحمل وزن را دارد؟ محموله به طور معمول در توضیحات محصول هر سه پایه وجود دارد. برای ارائه این عدد، سنگین ترین و بزرگترین دوربینی را که قصد استفاده از آن روی سه پایه را دارید، در نظر بگیرید. وزن دوربین و لنز را می‌توان از طریق جستجو در گوگل یا بررسی توضیحات مربوط به محصول خریداری شده به راحتی یافت.

به عنوان مثال، بدنه دوربین سونی A7rIII فقط 23.2 اونس (657 گرم) وزن دارد. اگر سنگین ترین لنز شما نیز دارای وزن 52.16 اونس (1480 گرم) باشد، بنابراین با هم، سنگین ترین تنظیم دوربین شما 75.36 اونس (2137 گرم) خواهد بود. این بدان معناست که باید یک سه پایه با حداقل آن مقدار محموله پیدا کنید.

همچنین مهم است که به سر سه پایه یا قطعه‌ای که دوربین شما را به پایه‌های سه پایه متصل می‌کند، توجه کنید. بعضی از سه پایه ها دارای یک سر هستند. شما می‌توانید آن را با هد که جداگانه خریداری می‌کنید جایگزین کنید. بسیاری از سرهای سه پایه میزان بار مخصوص به خود را مشخص کرده‌اند، بنابراین حتماً این عدد را نیز در نظر بگیرید.

2. حداقل و حداکثر ارتفاع سه پایه

تمام سه پایه‌ها حداقل و حداکثر ارتفاع را در توضیحات محصول خود بیان می‌کنند. بعضی از سه پایه ها می‌توانند بسیار بلند شوند، برخی دیگر می‌توانند کاملا به زمین برسند و با ارتفاعی بسیار کم قرار گیرند. به این فکر کنید که از چه نوع سوژه هایی عکاسی می‌کنید و ارتفاع بهینه ای که می‌خواهید سه پایه شما داشته باشد را پیدا کنید.

اگر قد بلندی دارید یا قصد عکسبرداری از سوژه‌های بلند را دارید، باید بلندترین سه پایه‌ای که می‌توانید پیدا کنید را بخرید. با این حال، اگر از سوژه هایی که پایین‌تر از سطح زمین هستند عکس می‌گیرید، ممکن است بخواهید سه پایه هایی با حداقل ارتفاع را در نظر بگیرید. حتی سه پایه‌های جدیدی نیز وجود دارد، مانند سه پایه مسافرتی Peak Design Travel که برای پایین آوردن بسیار کم و به ارتفاع 5.5 اینچ طراحی شده است.

3. سه پایه چقدر پایدار است؟

کیفیت بعدی که باید هنگام خرید سه پایه در نظر گرفت این است که سه پایه چگونه پایدار است. اول، محموله یا ظرفیت وزنی را که در بالا ذکر شد در نظر بگیرید. این به شما ایده خوبی می‌دهد که آیا سه پایه می‌تواند از دوربین و ترکیب لنز شما پشتیبانی کند یا خیر. اما ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند ثبات سه پایه را افزایش دهد.

برخی از سه پایه ها دارای سنبله‌های جمع شونده یا متحرک در پایه های سه پایه هستند. اینها می‌توانند در صورت عکس برداری در فضای باز، با چسبیدن به خاک یا زمین نرم ثبات بیشتری را ایجاد کنند.

سه پایه همچنین می‌تواند قلاب جمع شونده در ستون مرکزی سه پایه داشته باشد، که به شما امکان می‌دهد تا وزن را از ان آویزان کنید تا سه پایه را تثبیت کند. اتصال کیسه شن سنگین به قلاب اغلب گزینه بهینه است، اما می‌توانید با استفاده از وسایل دیگری مانند بطری آب سنگین یا حتی کیف دوربین خود نیز خلاقیت ایجاد کنید.

راهنمای خرید بهترین دوربین عکاسی دیجیتال

4. حمل سه پایه چقدر آسان است؟

اگر قصد سفرهای زیادی همراه با سه پایه خود را دارید و از آن در سفر استفاده می‌کنید، مهم است که وزن کلی و طول تا خورده سه پایه را در نظر بگیرید. اگر یک سه پایه بزرگ و سنگین را انتخاب کنید، ممکن است ثبات بهینه داشته باشید، اما احتمالاً برای حمل آن سه پایه سخت تلاش خواهید کرد.

موادی را که سه پایه از آن ساخته شده در نظر بگیرید. بیشتر سه پایه ها از آلومینیوم (ارزان تر، اما سنگین تر) یا فیبر کربن (سبک، اما گران تر) ساخته شده اند. بسیاری از مدل های سه پایه در هر دو نوع ماده موجود است، بنابراین به بودجه خود و میزان اهمیت صرفه جویی در وزن فکر کنید.

همچنین به سهولت جمع شدن سه پایه به سمت بالا نگاه کنید. بیشتر پایه های سه پایه سه بخشی هستند به این معنی که با هر بخشی که باز می‌کنید بلندتر می‌شوند، اما بعضی از آنها می‌توانند دو بخش یا حتی پنج بخش باشند. بخش‌های بیشتر برابر با زمان طولانی تری برای تنظیم و کنار گذاشتن است. در امتداد خطوط پایه های سه پایه، به مکانیزمی که آنها برای استقرار استفاده می‌کنند نگاه کنید. اکثر سه پایه ها از مکانیزم پیچ قفل استفاده می‌کنند، که می‌تواند در مورد جهت قفل یا باز شدن پاها گیج کننده باشد. در همین حال، سه پایه های دیگر دارای یک قفل کلیپ ساده هستند که باز کردن و قفل کردن آن بسیار آسان‌تر است.

5. کیفیت سر سه پایه

بعضی از سه پایه ها دارای یک سر سه پایه هستند و برای برخی دیگر لازم است که آن را جداگانه خریداری کنید. در برخی موارد اگر ترجیح می‌دهید بهترین نوع استفاده را داشته باشید، ممکن است لازم باشد سر سه پایه خود را جدا بخرید.

سر توپی متداول ترین نوع سر سه پایه است که امکان چرخش 360 درجه را برای قرار دادن دوربین در مکان مورد نظر شما فراهم می‌کند. با این حال، بسیاری از سرهای توپی به ویژه آنهایی که ارزان یا بی کیفیت هستند، با گذشت زمان لغزنده می‌شوند و از ثبات کمتری برخوردار می‌شوند. بنابراین ممکن است ارزش خرید یک سر بالایی سطح بالا یا نگاه به نوع دیگری از سر برای استفاده در سه پایه شما ضروری باشد.

قطعه نهایی سر سه پایه که باید در نظر گرفت صفحه سه پایه یا قطعه ای است که مستقیماً روی دوربین شما سوار می‌شود. صفحه‌های نوع Arca-Swiss از جمله رایج ترین و جهانی ترین‌ها هستند، اما اغلب آنها نیاز به استفاده از آچار آلن برای محکم کردن صفحه به دوربین دارند.

از طرف دیگر، صفحات سه پایه دیگری مانند Manfrotto یا Joby وجود دارد که شامل یک پیچ است که می‌توانید بدون نیاز به ابزار اضافی به راحتی آن را محکم کنید.

بررسی دوربین دیجیتال نیکون مدل D3500

معرفی بهترین و باکیفیت‌ترین سه‌پایه‌های موجود در بازار


سه پایه نور ایلکین مدل 0800

سه پایه نور ایلکین مدل 0800


قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع280 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن5 کیلوگرم
ویژگی‌های دیگربدنه و اتصالات فلزی
کیف همراهندارد

سه پایه نور جیماری مدل MT-75


سه پایه نور جیماری مدل MT-75

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع210 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن5 کیلوگرم
جنس بدنهآلومنیوم
مناسب برایمناسب برای دوربین.تلفن همراه.رینگ لایت.پروژکتور.سافت باکس.نور ثابت

سه پایه نگهدارنده نور ویفنگ مدل WT-806


سه پایه نگهدارنده نور ویفنگ مدل WT-806


قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع256 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن 6 کیلوگرم
جنس بدنهآلومنیوم
کیف همراهدارد

سه پایه فون عکاسی کد 805-B

سه پایه فون عکاسی کد 805-B

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع230 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن4 کیلوگرم
مساحت باز شده پایه 60 سانتی‌متر
کیف همراهدارد

سه پایه نور وست کات کد A801


سه پایه نور وست کات کد A801

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع240 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن 5 کیلوگرم 
سیستم قفل پیچی دارد
قابلیت تغییر جهت سری سه پایهدارد

سه پایه نگهدارنده نیویر مدل NW103


سه پایه نگهدارنده نیویر مدل NW103

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع43 سانتی‌متر
حداکثر تحمل وزن3 کیلوگرم
قابلیت نصب هولدر موبایلدارد
انعطاف پذیری تا 180 درجه

بریل زنجیری فون عکاسی مدل BCS4

بریل زنجیری فون عکاسی مدل BCS4

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع 4 متر
حداکثر تحمل وزن8 کیلوگرم
جنسپلاستیک و فلز
حداکثر تعداد فون قابل استفاده4 عدد

سه پایه نگهدارنده نور مدل NW207


سه پایه نگهدارنده نور مدل NW207

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع 65 ساتی‌متر
حداکثر تحمل وزن 2 کیلوگرم
طول هر بازو30 سانتی‌متر
جنسآلومینیوم


بریل زنجیری فون عکاسی مدل BCS5

بریل زنجیری فون عکاسی مدل BCS5

قیمت روز، تصاویر بیشتر و خرید

حداکثر ارتفاع یک متر
حداکثر تحمل وزن 10000 کیلوگرم
نحوه‌ی نصببه دیوار و سقف
کاتالوگ نصبدارد


ویژگی‌های اضافی مورد نیاز در سه‌پایه‌های عکاسی

آخرین نکاتی که باید در نظر گرفت، ویژگی‌های اضافی همراه با سه پایه است. در اینجا چند مثال وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

تبدیل سه پایه به مونوپاد

برخی از سه پایه ها مانند MeFoto به شما امکان می‌دهند سه پایه را به راحتی با برداشتن یک پایه و اتصال آن به ستون وسط به مونوپاد تبدیل کنید. اگر پیش‌بینی می‌کنید که به یک مونوپاد احتیاج خواهید داشت، این یک ویژگی مفید است.

 سه پایه با یک ستون که می‌تواند در حالت 90 درجه قرار گیرد. اگر نیاز به عکسبرداری با یک ستون 90 درجه دارید، به دنبال سه پایه ای باشید که این ویژگی را ارائه دهد. My Manfrotto 055 از این ویژگی برخوردار است و برای عکاسی از محصول یا صفحه مسطح بسیار مفید است.

ترازوی حباب داخلی

اگرچه بسیاری از دوربین‌ها دارای یک سطح تراز داخلی هستند، اما برای اطمینان از صاف بودن دوربین شما همیشه یک سطح تراز کننده حبابی کمک می‌کند. برخی از سه پایه ها دارای ترازهای حباب دار هستند که در قسمت سر سه پایه یا ستون مرکزی سه پایه تعبیه شده اند.

کیف دستی

برخی از سه پایه ها برای کمک به حمل و نقل دارای یک کیف حمل هستند ودر  برخی مدل‌ها نیز باید کیف حمل را جداگانه خریداری کنید.

چرا از سه‌پایه در عکاسی  استفاده می‌کنیم؟

چند دلیل وجود دارد که در وهله اول ممکن است به شما ثابت کند به خرید یک سه پایه احتیاج دارید.

اگر می‌خواهید از سرعت عکس برداری آهسته یا توقف دیافراگم بالا استفاده کنید، باید از سه پایه استفاده کنید.در شرایطی مانند: عکاسی از املاک و مستغلات، فضای داخلی، معماری و عکاسی از مناظر سه‌پایه استتفاده می‌شود، جایی که شما باید صحنه خود را تا حد ممکن واضح کنید (اغلب در شرایط کم نور).

هنگام عکاسی از براکت برای ترکیب بندی یا HDR در مرحله پس از تولید، یا هنگام گرفتن عکس سلفی یا عکسی گروهی که می‌خواهید خودتان نیز بخشی از آن باشید، باید از سه پایه استفاده کنید.

مطمئناً دلایل بیشتری برای استفاده از سه پایه وجود دارد، اما امیدوارم که اینها مثال‌های خوبی برای شروع فکر کردن به شما بدهند.

سخن نهایی

تعداد زیادی سه پایه وجود دارد و پیدا کردن مورد مناسب برای شما کار ساده ای نیست. در نهایت، این راهنمای خرید سه پایه به شما کمک می‌کند تا به تمام موقعیت‌هایی که قصد استفاده از سه پایه را دارید فکر کنید و شما را به تحقیق دقیق در مورد هر شش ویژگی بالا تشویق می‌کند. در حالی که تعداد زیادی سه پایه ارزان وجود دارد، بهتر است صرف هزینه و خرید یک سه پایه با کیفیت را در نظر بگیرید. تجهیزات دوربین شما گران است و بدون شک نمی‌خواهید به دلیل قرار دادن آن روی یک سه پایه ارزان و حادثه یا لغزشی که انتظارش را ندارید، به دوربین خود آسیب بزنید.


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)