معرفی زیباترین محصولات حصیری

خرید و قیمت جدیدترین مصحولات حصیربافی

یکی از وسایلی که هم در آشپزخانه‌ها و هم در دکوراسیون منازل از گذشته تا حال مورد استفاده بوده، به کارگیری سبدها، سفره‌ها و وسایلی با بافتهای حصیری است. در چند دهه اخیر استفاده سبدها و محصولات حصیری، به دلیل جایگزین شدن مواد و اشیاء دیگر مانند پلاستیک، که هم ارزان‌تر بودند، هم طول عمر بیشتری داشتند و هم مراقبت از آنها آسان‌تر بود، کاهش یافته است.

باگذشت زمان، امروزه سبدها و محصولات حصیری مجدداً جایگاه خاصی را در بین مصرف کنندگان یافته‌اند. به نظر، طراحان دکوراسیون داخلی، توانستند همراه با مدرن سازی دکوراسیون‌ها، جایگاه ویژه‌ای نیز برای اینگونه محصولات برای علاقه‌مندان و مشتاقان بیابند.  حصیربافی در بیشتر شهرهای ایران انجام می‌شود. اما با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت در ایران، نحوه ساخت حصیر و مواد مورد استفاده برای ساخت وسایل حصیری متفاوت است. به شکلی متفاوت مختص یک منطقه خاص.

درخوزستان به دلیل وجود نخل‌های فراوان، این صنعت رواج و رونق بسیاری دارد. همچنین به دلیل نزدیکی این استان به رودخانه‌ و وجود نی و نیزارها، حصیربافی جزو صنایع دستی پرطرفدار در این استان است. حصیربافی در این استان انواع مختلفی نیز دارد. از مهمترین آثار خلق شده با حصیر و نی در خوزستان، کپو بافی است. برگ درخت خرما را به دور نی می‌پیچند و با کاموا تزئین می‌کنند. در استان‌های شمالی ایران هم به دلیل وجود نیزارهای فراوان، صنعت حصیربافی در مقیاسی بزرگ انجام می شود. حتما در سفرهای شمالی خود سبدهای حصیری را در مسیر بسیار دیده‌اید.  علاوه بر این دو منطقه در سیستان و بلوچستان نیز حصیربافی جزو مشاغل به شمار می‌رود. به دلیل نوع آب و هوای این منطقه استفاده از حصیر رونق و کاربرد فراوان دارد.

اما باید خاطرنشان کرد این نوع محصولات به دلیل داشتن بافت طبیعی ممکن است طول عمر کمی داشته باشند بنابراین دقتی خاص در نگهداری را می‌طلبد. در ادامه تعدادی از این محصولات را با هم مرور می‌کنیم.

 

سبد حصیری مدل AF303 مجموعه 3 عددی

4.3
محصول بالا ناموجوداست، میتوانید از محصولات پیشنهادی جایگزین دیدن کنید

سبد حصیری مدل خمره ای کد S

4.3

سبد حصیری مدل خمره‌ای کد S یک محصول زیبا و بی نظیر برای استفاده در دکوراسیون منزل و قراردادن گلدان است. ابعاد این محصول 23 در 22 در 22 سانتی‌متر است. 

بسیار سبک است و وزن آن حدود 60 گرم است. بافت این محصول یکسره بوده و محل تولید آن میناب است.

سبد حصیری طرح strawberry

5

سبد حصیری طرح strawberry در تصویر دیده می‌شود. این محصول زیبا دارای المان تزیئنی نخی به‌شکل گل است و دور آن مکرومه بافی شده است. این سبد دست بافت است. ابعاد آن هم 26 در 27 در 26 سانتیمتر است. این محصول زیبا مناسب برای نگهداری اسباب بازی لباس‌های کثیف، حوله، شامپو، سشوار، ماشین اصلاح و لوازم شخصی است. 

سبد حصیری در تصویر قابل استفاده به‌عنوان کاور گلدان طبیعی نیز هست. وزن این محصول 200 گرم است.

سبد حصیری آکسور مدل 84074

4.7

سبد حصیری آکسور مدل 84074 با ابعاد 30 در 15 را در تصویر مشاهده می‌کنید. این سبد حصیری می‌تواند به شما در چیدمان دکوراسیون در منزل کمک نماید. از این سبد حصیری هم در آشپزخانه و هم در اتاق خواب برای قرار دادن گل سرها در توی آن می‌توانید بهره ببرید.

سبد اسباب‌بازی حصیری مدل pompom کد wh

5

سبد اسباب‌بازی حصیری مدل pompom کد wh سبدی است به دو لایه بافت ظریف و اما بسیار محکم و با دوام. این سبد حصیری از برگ‌های درخت نخل وحشی یا داز تولید شده که ظاهر زیبا و مناسب برای خیلی از دکوراسیون‌هاست. 

با داشتن این سبد حصیری که در ظاهر ساده به نظر می‌آید و اما متناسب با دکوراسیون مدرن برای خیلی از اتاق‌های کودک است قادر است به یکی از وسایل پر کاربرد در خانه تبدیل شود. ابعاد این سبد حصیری زیبا 30 در 28 در 30 سانتی‌متر بوده و بافت آن هم یکسره است. 

سبد حصیری مدل RSL01

4.5

سبد حصیری مدل RSL01 که ملاحظه می‌کنید از برگ نخل ساخته شده و حاصل دست هنرمندان خوزستانی است. 

ابعاد این سبد 19 در 19 سانتی‌متر است. بسیار سبک است و می‌تواند به عنوان سبد میوه، ظرف پذیرایی خشکبار، سبد سبزی، ظرف نگهدارنده خرده‌ریز و... به کار برده شود.  همچنین این سبد قادر است به‌عنوان یک المان دکوری زیبا در دکوراسیون‌های مدرن استفاده شود و به زیبایی فضا بیفزاید.

سفره حصیری مدل مهرو طرح برگ

سفره حصیری مدل مهرو طرح برگ را می‌توان هم به عنوان سفره‌ای که دیوار آویز است استفاده نمود و یا به عنوان فرشینه حصیری به عنوان یک المان تزئینی. بر روی این سفره حصیری نقاشی کار دست تزئینی انجام شده است.

ابعاد 75 در 75 سانتی‌متر بوده و وزنی کمتر از یک کیلوگرم دارد.

سفره حصیری طرح بیضی کد 1489

4

سفره حصیری طرح بیضی کد 1489 با ابعاد 60 در 98 در تصویر دیده می‌شود. از این سفره حصیری به عنوان دیوار آویز و یا سفره آویز می‌توانید استفاده کنید.

زیرقابلمه‌ای حصیری کد 0267-1

4.2

زیر قابلمه حصیری با اندازه 5/24 در 5/24 را در تصویر می‌بینید. این زیرقابلمه‌ای برای گذاشتن ظروف داغ بسیار مناسب است. همچنین محکم و با دوام نیز هست.

سبد رخت چرک حصیری کد 045

5

سبد رخت چرک حصیری کد 045 با ابعاد51 در 40 در 40 سانتی‌متر ساخته شده است. این سبد در گیلان ساخته و بافته شده است. نوع بافت این سبد رخت چرک حصیری یکسره و بسیار زیباست. 

سبد حصیری کد 001

5

ویژگی های محصول

 • استان تولید: خوزستان

سبد حصیری کد 001 زیبایی را ملاحظه می‌کنید. از این سبد می‌توانید جهت پذیرایی، نگهداری نان به جهت جلوگیری از فاسد شدن، استفاده برای جای میوه و نگهداری حبوبات با توجه به خنک نگه داشتن استفاده کنید. ابعاد این سبد حصیری سنتی 50 ذر 50 و دایره شکل است. 

جنس این سبد حصیری از حصیر و کپو است و درواقع حصیربافی و یا کپوبافی شده است. همانطور که کاملا مشخص هم هست درپوش دارد بدون دسته بوده و در دزفول تولید شده است.

سبد حصیری طرح village

5

سبد حصیری طرح village ، از آن دسته سبدهای حصیری است که مناسب برای ذخیره‌سازی لوازم ، درگوشه اتاق قرار بوده و از آن استفاده نمود. گفتنی است بیش‌ترین موارد مصرف سبد در حمام برای قرار دادن لباس‌های کثیف، حوله، شامپو، سشوار، ماشین اصلاح و لوازم شخصی است.

این سبد حصیری زیبا دارای مکرومه بافی است که این امر بر زیبایی‌اش می‌افزاید. ابعاد این سبدحصیری 21 ذر 23 در 21 سانتی‌متر است. این سبد حصیری قابل استفاده به عنوان کاور گلدان طبیعی نیز هست.

سبد حصیربافی کد 1340

4.5
محصول بالا ناموجوداست، میتوانید از محصولات پیشنهادی جایگزین دیدن کنید

سفره حصیری طرح گرد کد 5536

4.4

سفره حصیری طرح گرد کد 5536 با ابعاد 80 در 80 ، می‌تواند به عنوان یک دیوار آویز تزئینی استفاده شود این سفره حصیری بسیار سبک است.

سطل برنج حصیری مدل خمره ای کد 5

4.6
محصول بالا ناموجوداست، میتوانید از محصولات پیشنهادی جایگزین دیدن کنید

بهترین روش نگهداری از دست سازه‌های حصیری چیست؟

حصیری بافی نیز از دیگر صنایع دستی ایران است. با حصیری بافی محصولاتی چون، سبد، آبکش، سفره‌های حصیری و زیلوهای حصیری را می‌توان تولید نمود. این هنربومی و روستایی ایران، به چند نوع بافت تقسیم‌بندی می‌شود. این تقسیم‌بندی بر حسب نوع رنگ و شیوه بافت است. مهمترین آنها عبارتند از: کپو بافی، بامبو بافی، مروار بافی و حصیربافی.

اولین اقامت گاه‌ انسان پس از دوره غارنشینی ساخت سرپناه توسط حصیر و حصیربافی بوده است. امروزه حصیربافی به دو صورت بافت با دستگاه و یا بافت با دست تقسیم‌بندی می‌شود.  اما محصولات حصیری نگهداری خاصی دارند، در زیر به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم. 

 • بهتر است پس از هربار مصرف این محصولات حصیری را با آب گرم شستشو کنید و سپس با دقت آنها را خشک نمایید.
 • از قراردادن محصولات حصیری در معرض آفتاب به مدت طولانی پرهیز کنید زیرا سبب خشک شدگی الیاف می‌شود. 
 • از قراردادن محصولات در محل و جای مرطوب و نمناک نیز بپرهیزید زیرا باعث می‌شود که محصولات حصیری دچار لک هایی شوند که از بین بردن آنها غیر ممکن است. همچنین سبدهای حصیری دچار تغییر رنگ می‌شوند و سطح آنها باد می‌کند و عملا غیرقابل استفاده خواهند شد.
 • اگر قرار است از سبدهای حصیری به عنوان ظرف پذیرایی استفاده کنید، سطح آنها با حوصله و یا دستمالی بپوشانید.
 • سبدهای حصیری باید به دور از منبع گرما، مثل اجاق گاز و فر باشند. زیرا رنگها آنها به سرعت کم رنگ شده و بافت آنها از بین می‌رود.
 • اگر سبدهای حصیری نزدیک اجاق گاز باشند، به دلیل تبخیر روغن و چربی و وجود دوده بر سطح این ظروف، به سرعت از بین می‌روند.
 • برای کارهای متفاوت بهتر است سبدهای متفاوتی داشته باشید. سبدی مخصوص نان، سبدی مخصوص نگهداری گلدان و سبدی مخصوص پذیرایی و .... 
 • اگر در سبد حصیری گلدان گذاشته‌اید در هنگام حمل و نقل مراقب بافتهای سبد حصیری باشید.

چطور محصولات حصیری را تمیز کنیم؟

 • از شستشوی مکرر سبدهای حصیری پرهیز نمایید.
 • بهتر است برای شستشوی محصولات حصیری کمتر از مواد شیمیایی استفاده کنید. به مرور زمان بافت این محصولات از بین خواهد رفت.
 • برای چربی زدایی از سبدهای حصیری می‌توانید از مسواک آغشته به محلول آب و صابون نیز استفاده کنید. 
 • برای چربی زدایی از محصولات حصیری بهتر است آنها را در آب و نمک فرو برده و سپس با برس آنها را شستشو کنید این عمل باید آرام صورت گیرد تا الیاف آن از هم جدا نشوند. 
 • اگر محصولات حصیری دچار رسوب گرفتگی شدند، می‌توانید با استفاده از انواع سرکه و یا آب لیمو این رسوبات را از بین ببرید. برای این منظور حوصله‌ای را به سرکه آغشته کنید و بر روی قسمتهای رسوب گرفته بکشید. رسوبات از بین خواهند رفت.

پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)