فازمتر: خرید و قیمت انواع فاز متر القایی، دیجیتال، ساده

مطالب مهمی که قبل از بهترین مارک فازمتر باید بدانیم

فازمتر یکی از ابزارهای ضروری در هر خانه‌ای است. فرقی نمی‌کند که شغل شما چیست و آیا از سیم کشی جریان برق سر در می‌آورید یا نه، همۀ ما در اکثر مواقع نیازند تست کردن جریان برق به کمک فازمتر ساده هستیم. ما در این مقاله از وب‌سایت چی بگیر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای در زمینه برقکاری، دربارۀ راهنمای خرید فازمتر القایی و دیجیتال خواهیم گفت. اگر قصد خرید انواع فازمتر را دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

فازمتر چست و چه کاربردی دارد؟

فازمتر یکی از رایج‌ترین تجهیزات عمومی و صنعتی است که از گذشته تا به امروز به منظور مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل و ظاهر فازمترهای معمولی دقیقاً مشابه پیچ گوشتی‌های دو سو و چهار سو است. البته با این تفاوت که در بدنه فازمتر چراغ کوچکی تعبیه شده است که جریان برق را نمایش می‌دهد. درواقع فازمتر یا فازنما وسیله‌ای برای سنجش ولتاژ الکتریکی است.

بررسی قطعات فازمتر ساده

شاید برای شما جای سوال باشد که فازمتر از چه اجزا و قسمت‌هایی تشکیل شده است؟ برای اینکه بدون مشکل و دردسر قادر به استفاده از این وسیله باشید، لازم و ضروری است که تمامی قطعات این ابزار را شناخته و بر وظایف آنها آشنایی داشته باشید. یک فازمتر ساده و معمولی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • میله فازمتر : یکی از اجزای فازمتر میله آن است که خود به دو قسمت تقسیم‌بندی می‌شود. این قسمت‌ها شامل لبه و بدنه میله می‌شود. وظیفه میله فازمتر انتقال جریان برق به قسمت‌های درونی فازمتراست. لبه آن درست مشابه پیچ گوشتی‌های دو سو و چند سو است. بدنه میله نیز در انتهای خود متصل به بدنه اصلی فازمتر می‌شود.
 • بدنه فازمتر: به بدنه اصلی فازمتر، قسمت عایق نیز می‌گویند.این قسمت از انتهای میله شروع شده و تا قسمت انتهایی فازمتر کشیده می‌شود. جنس عایق معمولاً از پلاستیک است.
 • دکمه انتهای فازمتر: این دکمه در اکثر مواقع رسانا بوده و به منظور چک کردن جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مقاومت فازمتر: مقاومت از اجزای درونی فازمتر است که در میان عایق تعبیه شده  و معمولاً مقاومتی معادل یک اهم داشته و شدت جریان برق را کاهش می‌دهد.
 • لامپ: در اکثر فازمترها لامپ نئون تعبیه شده که در صورت وجود جریان برق این لامپ کوچک روشن می‌شود.
 • فنر: وظیفه فنر در فازمتر انتقال جریان بین لامپ و انتهای فازمتر است. از طرفی فنر منجر به سفت نگه داشتن کلیۀ اجزای درونی فازمتر است.

معرفی انواع فازمتر ساده و پیشرفته

همانطور که اشاره کردیم تنوع فازمترها با توجه به کارایی که دارند، متفاوت و متنوع است. مواردی که ذکر می‌کنیم، جزء رایج‌ترین نوع فازمتر محسوب می‌شوند:

فازمتر ساده

 این مدل از فازمتر در هر خانه‌ای لازم و ضروری است و بهتر است که یک نمونه از آن را در جعبه ابزار منازل خود داشته باشید. فازمر ساده از اجزایی که برایتان شح دادیم تشکیل شده و استفاده از آن بسیار آسان است. قیمت فازنتر های ساده و معمولی نیز بسیار ارزان بوده و با حداقل 15 تا 20 هزار تومان می‌توانید این مدل از فزمتر را خریداری کنید.

فازمتر القایی

فازمتر القایی مدلی پیشرفته‌تر بوده و جایگزین مناسبی برای فازمترهای قدیمی است. معمولاً افرادی که مشاغل مرتبط به جریان برق دارند از این قبیل فازمتر القایی استفاده می‌کنند و قیمت آنها نسبت به مدل‌های ساده بیشتر است. جالب است بدانید که فازمتر های القایی ضمن اندازه گیری فاز و نول، برای تست ولتاژ AC و DC نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. فازمتر القایی را می‌توان به سه دسته زیر گروه‌بندی کرد:

 • فازمتر القایی مدرن
 • فازمتر القایی ساده و معمولی
 • فازمتر القایی حرفه ایی

فازمتر دیجیتال

به جرأت می‌توان گفت که مدرن‌ و پیشرفته‌ترین نوع فازمتر، مدل دیجیتال است. این مدل دارای صفحه نمایشگری است که شدت جریان را نمایش داده و اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد. استفاده از فازمتر دیجیتال برای برقکاران حرفه‌ای و مهندسین رشته برق صنعتی و ... است و برای مصارف عادی چندان کاربرد ندارد. اگر در زمینه علوم مرتبط با برق و الکترونیک مبتدی و آماتور هستید، خرید فازمتر دیجیتال برای شما مناسب نبوده و بهتر است با هزینه کمتر فازمتر ساده بخرید. در ادامه مدل‌های متنوعی از انواع فازمتر را برای شما معرفی می‌کنیم.

فازمتر رونیکس مدل RH2714

مشخصات
تعداد1
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتسایز 14 سانتی متر

فازمتر میکا مدل DI-20

مشخصات
تعدادیک
جنس کاورندارد
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر القایی ولت آلرت مدل 1AC-D

مشخصات
تعدادیک
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های سری پیچ گوشتیفازمتر
سایر توضیحاتدارای کلاس محافظتی IP54
تشخیص سریع و بدون تماس ولتاژ متناوب
اخطار صوتی و بصری در صورت وجود ولتاژ
دارای چراغ قوه
دارای باتری
ابعاد 200*95*20 میلی متر
وزن 50 گرم
بازه اندازه گیری 90 تا1000 ولت متناوب

فازمتر جنرال کد 9902

مشخصات
تعداد1
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتطول 20 سانتی مترولتاژ عملکرد 100 الی 500 ولت

فازمتر القایی مدل ولتاژ دتکتور

مشخصات
تعدادیک
جنس کاورپلاستیک
سری پیچ گوشتیسه پر
ویژگی‌های پیچ گوشتی
دسته پلاستیکس

فازمتر رونیکس مدل RX-2718

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاورپلاستیک
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر دیجیتال سوپس مدل SP-0228A

مشخصات
تعدادیک
سری پیچ گوشتیدو سو
وزن26 گرم
سایر توضیحاتطول 13 سانتی متر
دارای دو کلید تست ولتاژ

فازمتر دیجیتال جتک مدل VTD-130

مشخصات
تعدادیک عدد
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتدارای گیره در پشت فازمتر جهت گذاشتن در جیب

فازمتر دیجیتال دینگشی مدل 68119

مشخصات
تعدادیک عدد
سری پیچ گوشتیدو سودسته پلاستیکی
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر دیجیتال هوانگتون کد 0420

مشخصات
تعدادیک عدد
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتقابلیت نمایش ولتاژ AC و DC
محدوده اندازه گیری ولتاژ ثابت و متناوب از 12 تا 220 ولت

فازمتر دیجیتال تی ان ای مدل TU-D99C

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاوربدون کاور
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر دیجیتال جی وای مدل JY-678810

مشخصات
تعدادیک
جنس کاورندارد
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر دیجیتال دایرکت مدل ANT-008

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاورپلاستیک
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی پیچ گوشتیدسته پلاستیکی
فازمتر

فازمتر دیجیتال مدل ac-d

مشخصات
تعدادیک عدد
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتمحدوده ولتاژ اندازه گیری بین 90 تا 1000 ولت

فازمتر دیجیتال مدل 8866

مشخصات
تعدادیک عدد
سری پیچ گوشتیدو سو
سایر توضیحاتولتاژ تستر غیر تماسی با قابلیت نمایشی
ولتاژ AC و DC
محدوده اندازه گیری ولتاژ ثابت و متناوب از 10 تا 220 ولت

تستر دیجیتال JeTech Tool مدل VTD-130

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاورپلاستیکی
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیکاور
سایر توضیحاتوزن 26 گرم
طول 13 سانتی متر
دارا دو کلید تست ولتاژ

فازمتر القایی دوکا مدل EM1

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاورPVC
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیسری پلاستیک

فازمتر القایی آردیر مدل RT-D106 مجموعه 2 عددی

مشخصات
جنس کاورپلاستیکی
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیفازمتر

فازمتر القایی تاپ تول مدل FAJC0816

مشخصات
تعدادیک عدد
جنس کاورپلاستیک
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی‌های پیچ گوشتیدسته پلاستیکی
فازمتر
سایر توضیحاتبرای تست ولتاژ AC در پریزها، سیم برق، کابل و قطع کننده‌های مدار،  سایر لوازم روشنایی

 فازمتر القايی تروتک مدل BE 16

مشخصات
جنس کاورپلاستیک
سری پیچ گوشتیدو سو
ویژگی پیچ گوشتیدسته پلاستیکی
فازمتر
ابعاد28*32*154 میلی متر
وزن50 گرم


در ادامه بخوانید : پیچ گوشتی: خرید و قیمت انواع ست پیچ گوشتی( موبایل/چهارسو/ستاره ایی...)

نکات مهم برای خرید فازمتر

خرید فازمتر نیز مانند هر وسیله و تجهیزات دیگری نیازمند دقت و توجه است. برای خرید بهترین فازمتر با کارایی مناسب توصیه می‌کنیم به موارد زیر دقت داشته باشید. این موارد و نکات مهم عبارت‌اند از:

جنس متریال فازمتر

قبل از خرید بررسی کنید که جنس متریال مورد استفاده برای ساخت فازمتر چیست؟ آیا قسمت فلزی و میله آن ضد زنگ است یا نه؟ معمولاً بدنه فازمتر از جنس پلاستیک فشرده است. چک کردن مواردی که گفتیم برای خرید فازمتر ضروری بوده و نباید نادیده گرفته شوند.

انتخاب فازمتر بر اساس نیاز

در وهله اول مشخص کنید از به چه منظور تمایل به خرید فازمتر دارید؟ اگر برای استفاده معمول و عادی در منازل خود نیاز به یک فازمتر را احساس می‌کنید، مدل‌های ساده و ارزان قیمت مناسب شما است. در غیر این صورت بهتر است که به فازمترهای القایی و فازمتر دیجیتال فکر کنید. لازم به ذکر است که قیمت مدل‌های پیشرفته فازمتر به مراتب بیشتر از مدلهای ساده است.

تفاوت رنگ بدنه فازمتر و لامپ نئونی

یکی از مواترد مهمی که افراد در زمان خرید فازمتر به آن توجه ندارند، تفاوت رنگ نور لامپ مئونی و بدنه عایق فازمتر است. رنگ موارد نامبرده باید باهم در تضاد باشند تا در صورت روشن شدن لامپ کاملاً قابل تشخیص باشد. به عنوان مثال اگر فازمتر شما بدنه آبی رنگ دارد، بهتر است لامپ نئونی به رنگ زرد یا قرمز هشدار بدهد.

ابعاد و اندازه فازمتر

حتماً در زمان خرید به ابعاد و اندازه و وزن فازمتر دقت داشته باشید. برخی از فازمترها مشابه خودکار دارای گیره بوده و در پوشش و لباس برقکار نصب می‌شوند. در نتیجه باید وزن سبکی داشته و از طرفی ابعاد آنها نیز به گونه‌ای باشد که در جیب شخص قرار گرفته و به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت.

لبه فازمتر

بهتر است که فازمتر هایی با لبه متعدد خریداری کنید. برخی از فازمترها نیز لبه‌هایی با قابلیت تعویض دارند و می‌تواند لبه آنها را به دو سو یا چهار سو تغییر دهید. یکی از فازمترهای کاربردی که در هر خانه‌ای  وجود آن لازم و ضروری است فازمتر با لبه دو سو است که در قسمت بالاتر مدل‌های متنفاوتی از آن را برایتان معرفی کردیم.

توجه به برند و سازنده فازمتر

اکثر افراد در زمان خرید فازمتر یا سایر تجهیزات نسبت به نام برند بی‌توجه هستند. دقت داشته باشد که خرید تجهیزات از برندهای شناخته شده خیال شما را آسوده کرده و از بابت کیفیت و طول عمر آنها اطمینان خاطر خواهید داشت. برندهای پیشنهادی تیم چی بگیر برای خرید فازمتر برای شما به شرح زیر است:

 • فازمتر رونیکس 
 • فازمتر ولت آلرت
 • فازمتر میکا
 • فازمتر سوپس
 • فازمتر جنرال
 • فازمتر دتکتور
 • فازمتر هوانگتون
 • فازمتر تاپ تول
 • فازمتر تروتک و سایر موارد

روش کار با فازمتر القایی به چه صورت است؟

وقتی قسمت فلزی تستر فازمتر القایی را با جسمی که احتمال جریان برق در آن وجود دارد، تماس داده و دکمه آن را فشار می‌دهید، چراغ و لامپ نئونی روشن شده و جریان برق را نشان می‌دهد. برخی از فازمترهای القایی در این مواقع به واسطه بوق هشدار داده و فاز را تشخیص می‌دهند.

فازمتر دو سر چیست؟

به فازمتر دو سر فازمتر دو تماسه نیز گفته می‌شود. این مدل از فازمتر دارای دو سر و لبه در قسمت ابتدایی و انتهایی بوده و استفاده از آن به شدت رایج بوده و خریید آن نیز به دلیل دو مورد کاربرد همزمان مقرون به صرفه ایست.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت چی بگیر برایتان دربارۀ راهنمای خرید انواع فازمتر القایی و فازمتر دیجیتال گفتیم. حال با شناخت دقیق انواع فازمتر به راحتی می‌توانید برای خرید اقدام کنید. موادی که برای شما عزیزان معرفی کردیم جزء ارگونومیک‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات محسوب می‌شوند و خوشحال می‌شویم که پس از خرید در قالب کامنت نظرات خود را برای ما و سایر مخاطبان چی بگیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.