راهنمای خرید و انتخاب بهترین کیبورد( صفحه کلید)

استفاده از یک کیبورد خوب زمانی که از لپتاپ، رایانه شخصی یا حتی تلویزیون استفاده می‌کنید می‌تواند تفاوت یک روز کاری خسته کننده ویک روز مفید و پزبازده را بوجود آورد. اکثر ما به ندرت برای خرید كیبورد تحقیق می‌كنیم. با اینکه این وسیله یک وسیله جانبی برای کامپیوتر است اما بیشتر مواقع به ارزان قیمت بودن کیبورد توجه می‌کنیم، وبیشترین توجه را به دستگاه اصلی داریم. کیبوردها تفاوت قیمتی خیلی زیادی با هم دارند. اما دقیقا چه چیزی دلیل این همه تفاوت در قیمت کیبوردهاست؟ دلیل تنوع در قیمت‌ها چیست ؟و اینکه در خرید کیبورد باید به چه نکاتی دقت کنید؟ ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با ویژگی‌های کیبورد آشنا شوید و بتوانید بهترین کیبورد بازار را تهیه کنید. 

هدف شما از خرید کیبورد چیست؟

هدف شما از خرید کیبورد چیست؟

معمولا از کیبوردها برای کار با لپتاپ یا رایانه شخصی و گاهی هم برای اتصال به تلویزیون‌های هوشمند یا تبلت‌ها استفاده می‌کنیم. بهتر است قبل از وارد شدن به جزئیات دقیق‌تر مربوط به ویژگیهای کیبورد، قصدمان را از خرید این وسیله بدانیم و بعد تصمیم بگیریم. کیبوردهای رومیزی معمولاً بزرگ و سیم‌دار هستند و استفاده از آن برای تلویزیون‌های هوشمند امکان پذیر نیست. همینطور کیبوردهای بی‌سیم بزرگ که مخصوص رایانه‌های شخصی هستند هم ممکن است برای وصل شدن به تبلت مناسب نباشد. کیبوردهای بی‌سیم کوچک هم اگر برای ساعات طولانی مورد استفاده قرار گیرند می‌توانند محدود کننده و سخت باشند. در حقیقت باید نوعی از کیبورد را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد.

انتخاب کیبورد سیمی یا کیبورد بی‌سیم(وایرلس)؟

انتخاب کیبورد سیمی یا کیبورد بی‌سیم(وایرلس)؟

اینکه به چه نوع کیبوردی احتیاج دارید به تصمیم شما بستگی دارد. اگر بخواهیم کیبورد را به یک کامپیوتر رومیزی یا حتی یک لپتاپ که در یک مکان ثابت قرار دارد متصل کنیم، یک کیبورد سیم‌دار و محکم  برای شما ایده‌آل است. در حقیقت با چیدمان درست و استفاده از وسایل مناسب کار کردن راحت‌تر می‌شود.

اگر از صفحه مانیتور خود کمی فاصله دارید و به انعطاف پذیری بیشتر در کار نیاز دارید، کیبوردهای بی‌سیم گزینه مناسب‌تری برای شما هستند. بهترین کاربرد کیبوردهای بی‌سیم زمانی ست که با تلویزیون یا دسکتاپ‌هایی که در فاصله دورتر هستند کار می‌کنید. همچنین برای لپتاپ‌هایی که روی پایه لپتاپ قرار دارند، این کیبوردها انتخاب بهتری هستند. استفاده از کیبورد بی‌سیم برای دسکتاپ  ایرادی ندارد، اما کیبوردی را انتخاب کنید که اندازه مناسب داشته و تمام کلیدهای آن سالم باشند.

انتخاب کیبورد سیمی یا کیبورد بی‌سیم(وایرلس)؟

وقتی به دنبال خرید کیبوردهای بی‌سیم هستید، باید بدانید که بعضی از کیبوردها گیرنده‌های رادیو فرکانس (RF)هستند و بعضی دیگر از طریق بلوتوث کار می‌کنند. مدل‌های بلوتوثی گران‌تر هستند و نیازی به اتصال آداپتور USB به لپتاپ یا کامپیوتر شخصی(PC) که روی آن کار می‌کنید ندارند. آنها از تکنولوژی داخلی خود برای اتصال استفاده می‌کنند. کیبوردهای گیرنده فرکانس رادیویی باید به کامپیوتر شخصی، لپتاپ یا تلویزیون وصل شوند و این موضوع ممکن است برای کار با تبلت یا دستگاه‌هایی که پورت USB ندارند دشوار باشد. مدل‌های کیبورد بلوتوثی قطعاً در این مواقع  ترجیح داده می شوند.

کیبورد بی‌ سیم لاجیتک مدل K400 Plus با حروف فارسی

کیبورد بی‌ سیم لاجیتک مدل K400 Plus با حروف فارسی

اطلاعات بیشتر و خرید


تفاوت صفحه کلید مکانیکی و معمولی؟

 تفاوت صفحه کلید مکانیکی و معمولی؟

صفحه کلیدهای مکانیکی تقریباً در اواخر دهه 90 برای کیبوردها ساخته شدند وبه خاطر راحتی کار برای حس لامسه معروف هستند وهمچنین این کیبوردها عمر طولانی‌تری است. بعضی از کاربران از این کیبوردها برای یک دهه یا بیشتر استفاده می‎کنند. اگر قصد خرید کیبورد مکانیکی را دارید ، حتماً یک مدل با چینش مناسب کلیدها را انتخاب کنید. معروفترین کیبورد مکانیکی Cherry MX نام دارد هرچند که امروزه گزینه‌های ارزان‌تری هم وجود دارند.

این کیبوردها در رنگ‌های مشخصی هستند که نشانگر نوع عملکرد آنهاست. تولید کنندگان کیبوردهای مکانیکی جزئیات آنها را در صفحه محصولات خود اعلام می‌کنند. نوع دیگر صفحه کلیدهای مکانیکی مدلهایی هستند که دارای قسمت عددی نیستند واین به دلیل کوچکتر کردن اندازه کیبورد است. به این کیبوردها Tenkeyless (TKL)گفته می شود. همچنین بیشتر این کیبوردها فاصله موجود که بین کلیدها روی کیبوردهای معمولی است را حذف کرده‌اند. حتی کیبوردهای کوچکتر نیز وجود دارند که ردیف عملکرد کلیدها هم در آنها حذف شده است.

کیبورد و ماس مخصوص بازی ایسوس مدل Cerberus

کیبورد و ماس مخصوص بازی ایسوس مدل Cerberus

اطلاعات بیشتر و خرید


انتخاب کیبورد براساس شکل ظاهری

بعضی از تولیدکنندگان کیبورد به طراحی صفحه کلیدها توجه زیادی نمی‌کنند و نتیجه آن، تولید یک کیبورد با کلید Enter یا کلید backspace واقعاً کوچک است. دربعضی از مدلهای کیبورد، حتی ممکن است کلید Fn جایی باشد که قبلا کلید Ctrl وجود داشت و همه این موارد فقط باعث سردرگمی کاربر می‌شود و عادت کردن به کیبورد جدید را کمی دشوارتر می‌کنند. در بعضی مواقع  تولید کنندگان، اندازه کلیدهای جهت‌دار، را بیش از حد کوچک می‌کنند واین موضوع باعث اشتباهاتی در تایپ می‌شود و درست به همین دلیل فاصله بین کلیدها روی کیبورد حائز اهمیت است .

ویژگی‌های اضافه شده به کیبورد و ظاهر آن

ویژگی‌های اضافه شده به کیبورد و ظاهر آنبعضی ازکیبوردهای جدیدتر دارای ویژگی‌های متفاوت دیگری هستند و معمولاً این ویژگی‌ها درکیبوردهای مخصوص بازی(gaming keyboards) یافت می شوند. بعضی از مدل‌های کیبورد می‌توانند تنظیمات مورد نظر شما را در خود ذخیره کنند، و با این کار می‌توانید کیبورد را بدون نیاز به تنظیم مجدد از یک رایانه به رایانه دیگر متصل کنید.

مدلهای دیگر کیبورد، دارای نور پس زمینه هستند و برای کار شبانه مفیداند. مدل‌های دیگر رنگ‌های مختلف و جلوه‌های متحرک برای کیبورد ارائه می‌دهند. این کار نه تنها عملکرد کیبورد را بهبود می‌بخشد بلکه کاربردهای خاص به کیبورد  اضافه می‌کند. مخصوصا وقتی که لوازم بازی را ازبخش LAN دریافت می‌کنید. آنها موظف هستند سیستم شما را متمایز کنند. بعضی از کیبوردها دستورات زیاد را پشتیبانی می‌کنند، در حالی که کیبوردهای دیگر به کلیدهای چندرسانه‌ای و کنترل صدا مجهز هستند. کیبوردهایی هم وجود دارند که مخصوص تبلت‌ها طراحی شده‌اند، و فضایی برای قرار دادن تبلت و تبدیل آن به چیزی شبیه  لپتاپ را دارند.

دانش چیدمان کلیدهای کیبورد

یکی از مهمترین عوامل در زمان خرید کیبورد علاوه برتمام ویژگی‌ها، طراحی کیبورد است. قبلاً در مورد فاصله بین کلیدها صحبت کردیم، اما چیزی که ممکن است فراموش کنید شکل‌های چرخش مچ دست کاربر، طول کیبورد و قدرت نگه داشتن صفحه کلید با استفاده از پایه های کوچک زیرکیبورد است. همه اینها به شما کمک می کند تا بتوانید بدون اینکه دچار درد مچ دست و شانه درد شوید بیشتر کار کنید.

اگر اطلاعات لازم در مورد خرید رایانه شخصی یا لپ تاپ مطابق با بودجه خود را دارید، فراموش نکنید که کیبوردهایی را انتخاب کنید که مجموعه ای از چند محصولات هستند. این موضوع  شامل ماوس هم هست. در پایان به معرفی بهترین کیبوردهای بازار پرداخته‌ایم:

کیبورد تسکو مدل TK 8120N با حروف فارسی


کیبورد تسکو مدل TK 8120N با حروف فارسی

اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال باسیم 
نوع رابطپورت USB
حروف حک شده فارسیدارد
تعداد کلیدها 104 عدد

یکی از بهترین تولیدات شرکت تسکو این کیبورد بسیار خوش‌دست می‌باشد. که دارای 104 کلید و 5 کلید مولتی مدیا است. نوع اتصال این کیبورد با سیم است و نوع رابط آن پورت USB. این کیبورد تاچ‌پد و صفحه نمایش ندارد.

کیبورد و ماوس بی سیم لاجیتک مدل MK235 با حروف فارسی

کیبورد و ماوس بی سیم لاجیتک مدل MK235 با حروف فارسی

اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال بی‌سیم 
نوع رابط دانگلUSB
حروف حک شده‌ی فارسی دارد
برد صفحه کلید 10 متر

شما به راحتی می‌توانید از فاصله‌ی ده متری بوسیله‌ی این کیبورد با رایانه‌ی خود کار کنید. همچنین این کیبورد دارای قسمت عددی می‌باشد و برای افرادی که با نرم‌افزارهای مالی کار می‌کنند گزینه‌ی مناسبی است. علاوه بر کلیدهای اصلی این کیبورد دارای چندین کلید مولتی‌مدیا و میان‌بر است که باعث سرعت در کار شما می‌شود. کیبورد لاجتیک بوسیله‌ی دو باطری لیتیومی تغدیه می‌شود. از جمله موارد همراه این کیبورد ماوس آن است.

کیبورد بی‌سیم مایکروسافت مدل Desktop Sculpt

کیبورد بی‌سیم مایکروسافت مدل Desktop Sculpt


اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال بی‌سیم
نوع رابطدانگل USB
تعداد کلیدها 104 عدد
نوع باطریباطری آلکالاین سایز AAA

کیبورد بی‌سیم ماکروسافت بوسیله‌ی دانگل به رایانه‌ی شما وصل می‌شود و تا برد ده کیلومتر می‌توانید از آن استفاده کنید. فرکانس بی‌سیم آن 2.4گیگا هرتز است. کلیدهای F1 تا F12 در این کیبورد دارای عملکردی دوگانه هستند و بعنوان کلیدهای کنترل صوتی و تصوری هم استفاده می‌شوند. 

کیبورد و ماوس بی سیم تلسا مدل KM1917

کیبورد و ماوس بی سیم تلسا مدل KM1917

اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال بی‌سیم 
نوع رابطدانگل USB
تعداد کلیدها 990عدد
منبع تغذیه باطری قلمی آلکالاین

این کیبورد بی‌سیم به همراه یک عدد موس در اختیار شما قرار می‌گیرد. برد این کیبورد ده متر می‌باشد. این کیبورد با تمامی سیستم عامل‌ها سازگار می‌باشد. و منبع تغذیه‌ی آن باطری قلمی است. 

کیبورد و ماوس بی سیم گرین مدل GKM-505W با حروف فارسی


اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال بی‌سیم
نوع رابطدانگل USB
فرکانس صفحه کلید2.4 گیگا هرتز
تعداد کلیدها 116 عدد


جنس بدنه‌ی این کیبورد از پلاستیک و استیل است. این کیبورد بی‌سیم بود و بوسیله‌ی دانگل به رایانه‌ی شما متصل می‌شود. که این امر آزادی عمل بیشتری به شما برای استفاده از این کیبورد را می‌دهد. این کیبورد به همراه یک ماوس در اختیار شما قرار می‌گیرد، که منبع تغذیه‌ی موس دو عدد  باطری سایزAAA و یک باطری AA برای کیبورد است.

کیبورد مکانیکی کوگر مدل 600K با حروف فارسی

کیبورد مکانیکی کوگر مدل 600K با حروف فارسی

اطلاعات بیشتر و خرید

نوع اتصال با سیم
نوع رابطپورت USB
فرکانس صفحه کلید1000
ورودی میکروفون و هدفون دارد

اگر شما به دنبال یک کیبورد کامل برای گمینگ می‌گردید کیبورد کوگر می‌تواند تمام نیازهای شما را برطرف کند. از ویژگی‌های مهم این کیبورد می‌توان به استفاده از تکنولوژی NKRO اشاره کرد(فشردن همزمان کلیدها). ارائه‌ی کلیدهای پرکاربرد، کلیدهای مکانیکی، قابلیت تکرار دستورات،پد کمکی مخصوص، استفاد ه از پردازنده‌ی 32 بیتیARM.... از دیگر ویژگی‌های این کیبورد منحصر به فرد است. 


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)