اگر به تازگی به یک دکتر پوست و مو و یا پزشک تغذیه مراجعه کرده باشید، قطعا اولین چیزی که شنیده‌اید نیاز بدن شما به ویتامین‌ها بوده که دکتر یا از طریق برنامه غذایی و یا مکمل‌ها آن‌ها را در برنامه‌ غذایی شما قرار داده است.

ویتامین‌ها از جمله موادی هستند که در در بسیاری از فرایندهای حیاتی بدن مانند رشد و نمو و هم‌چنین حس شادابی، دوری از احساس خستگی، تندرستی، سلامت پوست و مو و بسیاری موارد دیگر کاربرند دارند. تا آنجایی که کمبود هریک از آن‌ها می‌تواند باعث ضعف در سیستم بدن و بیماری شود.

امروز قصد داریم در مورد کرم ویتامین سی و خواص آن و تاثیرش بر زیبایی پوست و مو صحبت کنیم. بسیاری از افراد از جمله خانم‌ها دوست دارند بدانند که چطور با استفاده از ویتامین‌هایی مثل E و C و گروه‌های دیگر ویتامین‌ها پوست و موی خود را تغذیه کنند.کرم ویتامین C علاوه بر تقویت کلاژن، تقویت الاستیسیته و ایجاد قدرت آنتی اکسیدانی، برای روشن و سفت شدن پوست شما بسیارضروری است. کسانی که به طور مداوم از این ماده استفاده می کنند دارای پوست روشن تر و شفا‌تری می‌شوند. 

ضرورت استفاده از سرم ویتامین سی برای پوست چیست؟

خواه به دنبال  کارهای معمولی برای مراقبت از پوست خود باشید و یا اگر بخواهید آن را تقویت کنید، یک سرم ویتامین C می تواند بلیط طلایی شما باشد. ویتامین C می‌تواند از پوست شما محافظت کند، آن را ترمیم و تقویت کند. اما، مانند هر محصول دیگری، همه سرم‌ها برابر نیستند. اجزایی مانند نوع و غلظت ویتامین C، لیست مواد تشکیل دهنده، و حتی نوع بطری باعث می‌شود که مزایای سرم ویتامین سی شما متفاوت باشد. اما نگران نباشید، رمزگشایی سرم برای خرید چندان سخت نیست. تیم چی‌بگیر حقایق مربوط به مزایای سرم ویتامین C و نحوه انتخاب و نکاتی درباره نحوه استفاده از آن را برای شما گرداوری کرده‌ایم.

فواید سرم ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است، به این معنی که آسیب‌های محیطی و آفتابی را متوقف می‌کند. بهترین راه برای دستیابی به محافظت و فواید ویتامین C استفاده از آن به طور مستقیم بر روی پوست است.

 • چین و چروک را کاهش می‌دهد
 • تولید کلاژن می‌کند
 • به ترمیم زخم کمک می‌کند
 • به محافظت در برابر آسیب خورشید کمک می‌کند
 • هایپرپیگمنتیشن را کاهش می‌دهد
 • رنگ پوست را یکنواخت می‌کند
 • چهره را روشن می‌کند
 • مانند زره پوش در برابر آلودگی و سایر رادیکال های آزاد عمل می‌کند

همیشه از SPF با ویتامین C استفاده کنید

اگرچه سرم ویتامین C جایگزینی برای ضد آفتاب نیست (در واقع ، با استفاده از آن حساسیت به آفتاب افزایش می‌یابد) ، این دو با هم می‌توانند به طور همزمان کار کنند و باعث محافظت از پوست در برابر آسیب شوند.

در سرم ویتامین C باید به دنبال چه چیزی باشید؟

 • اسید اسکوربیک 
 • غلظت: 10-20 درصد
 • ترکیبات و مواد تشکیل دهنده: اسید اسکوربیک L، توکوفرول (ویتامین E) یا گلوتاتیون، اسید فرولیک
 •  بطری‌های شیشه‌ای تیره یا رنگی
 • قیمت عاملی در کیفیت نیست، اما مارکی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد

چطور کرم ویتامین سی مناسب پوست خود را انتخاب کنیم؟

در هنگام خرید سرم ویتامین سی به اجزای تشکیل دهنده ‌ی آن دقت کنید. توجه کنید که سرم ویتامین سی را که خریداری می‌کنید اولین و اصلی‌ترین جز سازنده آن ویتامین ث باشد و بعد سایر موارد در آن به کار رفته باشد. اگر سرم ویتامین سی شما حاوی ویتامین E یا توکوفرول، اسید فرولیک و گلوتاتیون باشد یک ترکیب بی نظیر برای پوست ایجاد می‌شود. چون این مواد در کنار اسکوربیک که همان ویتامین ث است جذب و PH آن را به خوبی تنظیم می‌کنند.

از آنجایی که ویتامین ث سریع از بین می‌رود، توجه کنید که شیشه سرم یا کرم ویتامین سی شما باید تیره باشد و در آن کاملا عایق و بدون عبور هوا باشد. به غلظت ویتامین ث به کار رفته در آن نیز دقت کنید. معمولا این غلظت باید حدود 10 تا 20 درصد باشد تا اثر دهی مناسب را داشته باشد. مقادیر خیلی بیشتر برای پوست مضر است.

معرفی بهترین مارک کرم ویتامین سی برای پوست:

اکسیر جوانی سرم روشن کننده ویتامین سی الکسیس مدل Booster Serum حجم 30 میلی لیتراکسیر جوانی سرم روشن کننده ویتامین C الکسیس مدل Booster Serum حجم 30 میلی لیتر


اطلاعات بیشتر و خرید

این محصول که غنی از ویتامین C است،این کرم یکی از بهترین مارک‌های ویتامین سی می‌باشد. یک محصول عالی در جهت تقویت و جوانسازی پوست بوده که کدری و لکه‌های پوست را از بین می‌برد و یک آبرسان قوی است. حاوی عصاره بهار نارنج و سرشار از ویتامین‌های D و C و B بوده، نقش محافظت کنندگی در برابر اشعه‌ی خورشید نیز دارد. این سرم دارای مواد محرک تولید کلاژن است که این کلاژن از پیری و کدری پوست جلوگیری می‌کند. در حقیقت یک سرم چند منظوره و آبرسان محسوب می‌شود.

کرم روشن کننده ویتامین سی سینره حجم 40 میلی لیتر

کرم روشن کننده ویتامین C سینره حجم 40 میلی لیتر

اطلاعات بیشتر و خرید

کرم روشن کننده و مرطوب کننده سینره که حاوی ویتامین C است. باعث نفوذ این ویتامین به لایه‌های زیری پوست می‌شود، ویتامین C از تجزیه‌کلاژن جلوگیری کرده و در نتیجه لکه‌های حاصل از آ،تاب، جای زخم، جای جوش و لیزر و ... را کاهش داده و پوست را شفاف می‌کند.

سرم پوست ساسکین مدل C20 حجم ۳۰ میلی لیتر

سرم پوست ساسکین مدل C20 حجم ۳۰ میلی لیتر

اطلاعات بیشتر و خرید

این محصول که حاوی 20% ویتامین C است، یک ماده انرژی بخش به پوست محسوب می‌شود که اثرات خستگی، لکه، پیری و کهولت پوست را دور می‌کند و به علت آبرسانی عمیق پوست بعد از استفاده از آن شاداب می‌شود و موجب بهبود عملکرد سلول‌های پوستی می‌شود. جذب بالایی دارد و ذرات چربی روی پوست نمی‌گذارد.

لوسیون ضد چروک آردن مدل Vitamine C مقدار 30 گرم

لوسیون ضد چروک آردن مدل Vitamine C مقدار 30 گرم

 اطلاعات بیشتر و خرید

یک محصول سفت کننده و جوان کننده‌ی پوست است که در استفاده طولانی چروک‌های صورت و گردن را کمتر می‌کند و شادابی و طراوات پوست را افزایش می‌دهد. البته لایه بردار و روشن کننده نیز هست و به علت وجود ویتامین C و E نه تنها پوست را در برابر آفتاب محافظت می‌کند، بلکه آسیب و لکه‌های ناشی از آفتاب، آلاینده‌ها و مواد آرایشی را از بین می‌برد.

کرم روشن کننده نئودرم مدل Vitamin C Plus حجم 50 میلی لیتر

کرم روشن کننده نئودرم مدل Vitamin C Plus حجم 50 میلی لیتر


اطلاعات بیشتر و خرید 

کرم نئودرم یک محصول روشن کننده که حاوی روغن جوجوبا، بیزابولول و ویتامین‌های E و C و A است. که جوجوبا نرم کننده و تحریک کننده تولید کلاژن است. ویتامین A لایه بردار و  C , E آنتی اکسیدان قوی که پوست را روشن می‌کند. این محصول ضد رادیکال آزاد است و در کاهش لکه‌های ناشی از آفتاب و پیری زودرس موثر است. این کرم به دلیل قیمت مناسب و نقشی که در بازسازی پوست دارد توصیه می‌شود.

کرم پوست نووکسپرت سری Booster Vitamin C حجم 30 میلی لیتر

کرم پوست نووکسپرت سری Booster Vitamin C حجم 30 میلی لیتر


اطلاعات بیشتر و خرید

این سرم حاوی 25% ویتامین C است که مناسب انواع پوست بوده و ضد پیری با خاصیت روشن کنندگی پوست می‌باشد. پوست‌هایی که شل و افتاده شدند را به حالت قبل باز می‌گرداند. بعد از لیزر می‌تواند بسیار التیام بخش پوست باشد. 

سرم پوست الارو مدل Vitamin C حجم 30 میلی لیتر
سرم پوست الارو مدل Vitamin C حجم 30 میلی لیتر

اطلاعات بیشتر و خرید  

سرم ویتامین سی الارو یک روشن کننده و شاداب کننده مقوی برای انواع پوست است که حاوی ویتامین C است. یک برند شناخته شده که این محصول را در محفظه‌ای مناسب اراِئه داده است.

عوارض جانبی کرم ویتامین سی چیست؟

اگر پوستی خشک، کم آب، حساس یا حساس دارید، ممکن است ترجیح دهید سرم‌های ویتامین C سبک تری داشته باشید که دارای اسید اسکوربیک L کمتر از 20 درصد باشد، به خصوص اگر می‌خواهید دو بار در روز استفاده کنید. پوست شما فقط از 10 درصد از فواید ویتامین C استفاده می کند.

برای جلوگیری از تحریک پوست، از اسیدهای لایه بردار بلافاصله پس از استفاده از ویتامین C صرف نظر کنید. شما می‌توانید از لایه‌بردارها استفاده کنید اما نه همزمان.  همچنین از مواردی که حاوی نیاسینامید هستند.   نیاسینامید ویتامین C را غیرفعال می کند. این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از آن اجتناب کنید، اگر می خواهید از نیاسین آمید استفاده کنید، فقط به عنوان بخشی از برنامه شبانه این کار را انجام دهید.

به طور کلی، ویتامین C برای استفاده روزمره بی خطر است. ویتامین سی در غلظت‌های بالا، ممکن است تحریک کننده باشد، به خصوص اگر با اسیدهای دیگر مخلوط شود. بسیاری از محصولات ویتامین C نیز روغنی هستند که می‌تواند برای کسانی که پوست چرب دارند مشکل ساز شود و ممکن است باعث بروز جوش شود، بنابراین توصیه می‌شود قبل از خرید و انتخاب یک سرم ویتامین سی با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین زمان استفاده از کرم ویتامین سی چه زمانی است؟

بهترین زمان استفاده از کرم ویتامین سی چه زمانی است؟

در مورد ویتامین C یکی از موضوعات بسیار بحث برانگیز این است که چه زمانی از روز برای استفاده مناسب است. در حالی که برخی معتقدند صبح برای محافظت از پوست بهترین زمان است، برخی دیگر طرفدار استفاده از روتین پوستی در شب هستند. کرم ویتامین C از پوست در برابر آسیب‌های خورشید و رادیکال‌های آزاد که در طول روز به پوست حمله می‌کنند، محافظت می‌کند. این ممکن است دلیلی باشد که بسیاری ترجیح می‌دهند آن را در روز استفاده کنند. با این حال، با اشعه شدید آفتاب خوب نیست و ممکن است پوست شما را تحریک کند، به خصوص اگر پوست حساسی دارید.

برای کاهش حساسیت پوست می‌توانید آن را همراه با ضدآفتاب استفاده کنید اما هنوز هم استفاده از آن در شب توصیه می‌شود. کرم ویتامین C برای فواید ضد پیری استفاده می‌شود زیرا کلاژن را تقویت می‌کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و سلول‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند. استفاده از آن قبل از خواب ایمن تر است و فواید زیبایی آن بسیار بیشتر است و بنابراین، ما کاملاً به شما توصیه می‌کنیم از سرم و کرم ویتامین سی در شب استفاده کنید.

چطور باید از کرم و سرم ویتامین سی استفاده کنیم؟

مقدار کمی از سرم ویتامین C غلظت بالایی دارد. بنابراین فقط از یک یا دو قطره استفاده کنید. بعد از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از مرطوب کننده از سرم ویتامین سی  استفاده کنید. همچنین، اگر محصولی که از آن استفاده می‌کنید دارای غلظت بالایی از ویتامین C است، استفاده از آن یک بار در شب کافی است. در حالی که محصولات با غلظت کمتر را می‌توانید دوبار در روز استفاده کنید.

خواص ویتامین سی برای مو چیست؟

موهایی ضخیم و پرپشت با ویتامین سی :همانطور که می‌دانید ویتامین ث سبب جذب بیشتر آهن می‌شود و این به موها کمک می‌کند که ضخیم و قوی باشند. علاوه بر آن کلاژن تولید شده با این ویتامین، نیاز فولیکول‌های مو به کلاژن را تامین می‌کند و موها رشد سریعتری پیدا می‌کنند. 

رشد بیشتر مو:اگر شما هم از ضعیف و شکننده بودن مو و عدم رشد موهایتان شکایت دارید حتما ویتامین ث را برنامه غذایی خود قرار دهید یا سرم آن را به سرتان اسپری کنید. با این کار کلاژن را به فولیکول رسانده‌اید و فولیکول‌ها موهایی ضخیم با رشد خوب را به شما می‌دهند.

جلوگیری از خشک شدن مو و موخوره: خشک شدن و موخوره‌ای که در ساقه مو ایجاد می‌شود می‌تواند علت‌های گوناگونی مثل سشوار و اتو کشیدن بیش از حد، خشک کردن مو به روش غیر اصولی، بستن موهای خیس و یا استفاده از شانه و لوازم دیگران داشته باشد. اما تحقیقات نشان داده که کمبود ویتامین ث نیز می‌تواند یکی از علت‌های خشکی و مو خوره موها باشد. 

از شر شوره‌های سرتان خلاص شوید: تاثیر شگفت انگیز دیگر این ویتامین از بین بردن شوره‌های سر است. هم خشکی کف سر را کاهش می‌دهد و هم خاصیت ضد باکتری دارد برای کف سر دارد. با این کار فولیکول‌های آسیب دیده از بین می‌روند.

بهترین منبع غذایی ویتامین سی کدامند؟

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات این ویتامین ارزشمند را دارا هستند. موادی از جمله: توت فرنگی، انبه، پیازچه، گوجه فرنگی، کیوی، آناناس، کلم بروکسل، گل کلم، پرتغال، طالبی، فلفل قرمز، ریحان، زعفران، گرمک، فلفل سبز، پودر میخک و ... که قرار دادن آن‌ها در برنامه غذایی بسیار برای بدن مفید است.

کلام آخر

پوست آیینه‌ی زیبایی هر شخص است هرگز اجازه ندهید روزهای پر مشغله و استرس شما را از مراقبت و سلامت پوست و موهیتان غافل نکند چرا که همیشه مراقبت و پیشگیری بهتر از درمان است، پس قبل از آنکه دنبال راهی برای از بردن چروک‌ها باشید دنبال مراقبت و حفظ طراوت آن باشید.


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)