مس با نماد شیمیایی Cu یک عنصر فلزی با ویژگی های شکل‌پذیری، نرم و چکش خور است  و زمانی که در مجاورت هوای آزاد قرار می‌گیرد نارنجی رنگ یا همان مسی رنگ معروف می‌شود.

به دلیل وجود معادن مس در ایران و سهولت استفاده ایرانیان از این آلیاژ، از شروع تاریخ، این ماده زیبا در ایران خواستگاه زیادی داشته و بسیار مورد استفاده بوده است. در گذشته برای مصارف نظامی، لوله کشی آب، جواهرآلات و ... استفاده می‌شده است. به دلیل اینکه مس قابلیت ذوب شدن و چکش خوری آسانی دارد، این توان را به مصرف کنندگان داده است که بتوانند بارها از آن استفاده کنند.

در علم پزشکی نیز برای ادوات اتاقهای جراحی از برنز استفاده می‌کنند. به طوری که ثابت شده است استفاده از مس باعث کاهش  85 درصدی میکروبها در اتاقهای جراحی می‌شود. همچنین به عنوان یک هادی الکتریسته در ساختمان سازی و صنعت کاربرد فراوان دارد.

یون موجود در مس به عنوان یک ماده غذایی نقش بزرگی در حیات بشر داشته است به دلیل در دسترس بودن این فلز، و معادن انبوه، کم کم دست ساخته‌های این ماده به آشپزخانه ها راه پیدا کرد. البته باید متذکر شویم ظروف مسی به دلیل وجود همان یون، باید با قلع و نیکل اندود شوند تا موجب مسمومیت غذایی را فراهم نکند. همچنین در ظروف مسی آسیب دیده هرگز نباید پخت و پزی صورت گیرد.

مزایای استفاده از ظروف مسی

استفاده از ظروف مسی مزایای بیشماری دارد به تعدادی از آنها در زیر اشاره می‌کنیم: 

  • مس موجب جذب آهن و عملکرد سلول های عصبی می‌شود 
  • گلبولهای قرمز برای ساخته شدن به مس نیاز دارند
  • وجود مس برای رنگدانه های پوست مفید هستند.
  • وجود مس ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، پوکی استخوان و درد مفاصل را کمتر می کند.

ظروف مسی در تنوع بسیاری در بازار موجود هستند؛ قوری مسی، کتری مسی، قهوه جوش مسی، ماهی‌تابه مسی، سینی مسی، دیگ مسی و انواع و اقسام لیوان، پارچ، قاشق، شیرینی خوری و آجیل‌خوری مسی و ..... نیز دیده می‌شود.

لازم به ذکر است سازمان بهداشت جهانی، میزان مصرف مس برای هر فرد را 2/1 میلی گرم در روز تجویز کرده است. برهمین اساس توصیه می‌شود از ظروف مسی هر روز استفاده نشود، اما برای بهتر شدن طعم غذا و لذت بردن از ظروف زیبا، خوش رنگ و براق مسی و خرید آنها به ادامه این مقاله توجه نمایید، ما پیشنهادهای خوبی را برای شما در نظر گرفته‌ایم.

معرفی بهترین نمونه های ظروف مسی موجود در بازار

قهوه جوش مسی مدل sor-big

قهوه جوش مسی مدل sor-big


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

قهوه جوش مسی با وزن 100 گرم و قطر دهانه 7 سانتیمتر ساخت زنجان و چکش کاری شده است. این قهوه جوش عالی و بی نظیر با قلع اندود شده است و دارای دسته مناسبی برای ریختن قهوه است. 

این قهوه جوش به راحتی شسته می‌شود و برای پخت یک قهوه یک نفره طراحی شده است.

لیوان مسی طرح راسته مدل L104

لیوان مسی طرح راسته مدل L104


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

لیوان مسی با وزن 150 گرم و تولید زنجان است. این لیوان مسی چکش کاری شده و قلع کاری شده است. قسمت خارجی آن رنگ مسی دارد ، به راحتی شسته می شود اما خاطرتان باشد در آن پخت و پز صورت نگیرد.

پارچ مسی مس لاین مدل 22

پارچ مسی مس لاین مدل 22


مشاهده این محصول در دیجی‌کلا

 

پارچ مسی  با ابعاد 15 در 10 در 16 و وزن 456 گرم، یک پارچ زیبا برای روزهای گرم تابستانی است. این پارچ ساخت زنجان است و روی آن چکش کاری شده است.

قابلمه مسی زنجان قطر 22 سانتی متر

قابلمه مسی زنجان قطر 22 سانتی متر


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

 

قابلمه مسی ساخت زنجان با ابعاد 5/29 در 22 در 5/13 سانت است. این قابلمه مسی 1125 گرم وزن دارد. قسمت بیرونی آن چکش کاری شده است و چون قسمت داخلی آن قلع کاری و سفیدکاری شده است به راحتی می‌توانید درون آن آشپزی نمایید.

میوه خوری مسی آزین مس مدل سه پایه طرح برجسته سایز 3 

میوه خوری مسی آزین مس مدل سه پایه طرح برجسته سایز 3

 

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

میوه خوری مسی آزین مس با ابعاد 33 در 5/29 در7 سانتیمتر و وزن 1100 گرم از ساخته های شهر زنجان است. کف این میوه خوری مسی به طرز زیبایی حکاکی شده است. که زیبایی این ظرف را دو چندان کرده است.  این ظرف به راحتی شسته می‌شود. 

قسمت داخلی این میوه خوری مسی با قلع سفید کاری شده است.

قاشق آجیل خوری مسی کد 3317

قاشق آجیل خوری مسی کد 3317


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

قاشق آجیل خوری کسی با وزن 80 گرم از دست آفریده‌های شهر زنجان است. این قاشق زیبا و کاربردی، چکش کاری شده است. و به طور کامل تماما به رنگ مسی است. برای مناسبهایی که در آنها آجیل سرو می‌نمایید می توانید از این قاشق مسی استفاده نمایید. از این قاشق برای پخت و پز استفاده ننمایید. 

آجیل خوری مدل لاله کد ZH80

آجیل خوری مدل لاله کد ZH80


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

آجیل خوری مسی مدل لاله  با قطر 21 سانتیمتر مناسب برای پذیرایی است. این آجیل خوری چکش کاری شده است و از تولیدات شهر زنجان به شمار می رود. حدود 450 گرم نیز وزن دارد. در ساخت این آجیل خوری از تکنولوژی استفاده شده است که باعث تغییر رنگ این ظرف زیبا شود.

آجیل خوری مسی توت کالا مدل 1817

آجیل خوری مسی توت کالا مدل 1817


مشاهده این محصول دردیجی‌کالا

آجیل خوری مسی توت  با دهانه 22 سانتیمتر و عمق 11 سانتیمتر مناسب برای پذیرایی خاص شما است. وزن این ظرف 1100 گرم و در زنجان تولید شده است. قسمت بیرونی آن کاملا چکش کاری و داخل آن سفید کاری شده است. این ظرف طوری ساخته و طراحی شده است که درون آن می‌توانید غذاهای گرم و داغ سرو کنید، به دلیل اینکه با قلع سفید کاری شده است قابلیت پخت و پز نیز دارد. 

شیرینی خوری مسی مدل پایه دار 

شیرینی خوری مسی مدل پایه دار


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

شیرینی خوری مسی با وزن 646 گرم می‌تواند پایه ثابت میز پذیرایی شما باشد. این شیرینی خوری زیبا ساخته شده از مس و درون آن قلم زنی شده است. به راحتی می‌توانید آن را از لینک زیر خریداری نمایید. 

چراغ گرد سوز مسی طرح ناصرالدین شاه

 

چراغ گرد سوز مسی طرح ناصرالدین شاه


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

چراغ گرد سوز مسی با طرح ناصرالدین شاهی، یک وسیله زیبای تزئینی و سنتی است. وزن این چراغ 140 گرم است. شما می‌توانید برای هدیه دادن و خوشحال کردن آنان که دوستشان دارید، این وسیله زیبا را هدیه دهید. 

سینی مسی طرح گرد کد ZH56

 

سینی مسی طرح گرد کد ZH56


مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

سینی مسی گرد با ابعاد 16 در 26 در 26 و وزن 450گرم یکی از بهترین ساخته‌های مسی در زنجان است. درون این سینی حکاکی صورت گرفته است و برای پذیرایی و تزئین دکوراسیون منزل بسیار کاربرد دارد. نکته قابل توجه این ظرف این است که برای جلوگیری از سیاه شدن آن، پشت و روی آن توسط تکنولوژی نانو آنتی اکسید شده است.


پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نظرات (0)